Żyjemy w czasach kryzysu: klimatycznego i społeczno-ekonomicznego. Neoliberalny model rozwoju, która Polska testowała przez ostatnie trzydzieści lat, wyczerpuje się. Nie tylko u nas w kraju zresztą, ale i na całym świecie. Wyraźnie widzimy już, że dominująca przez ostatni czas wizja nieograniczonego wzrostu ma swój kres, a opieranie się na idei rozwoju gospodarczego kosztem środowiska jest prostą drogą do katastrofy klimatycznej. Musimy więc zrewidować poglądy i zmierzyć się z wysiłkiem kolejnej transformacji społeczno-ekonomicznej. Tym razem sprawa jest znacznie trudniejsza, bowiem nie możemy korzystać z cudzych dobrych praktyk ani uczyć się na błędach innych. Musimy samodzielnie prototypować rozwiązania i budować je na lokalnych potencjałach. Takie możliwości daje spółdzielczość.

W trakcie seminarium omówimy przykłady europejskich nowych spółdzielni oraz wspólnie zastanowimy się, jak podobne rozwiązania mogłyby działać w Gdańsku. Będzie mowa zarówno o spółdzielniach, który inicjatorkami i inicjatorami są indywidualne osoby, jak i samorządy.

OSOBA PROWADZĄCA
Joanna Erbel | socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko, zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu oraz CoopTech Hub w CIC Warsaw. Autorka książki „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej”.

Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. Zajmowała się tematem innowacji mieszkaniowych w PFR Nieruchomości.Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, w którym odnosimy się do terenów postoczniowych i szeroko rozumianego sąsiedztwa ECS. Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej.

PRZED NAMI KOLEJNE SEMINARIA

  • SUSTENSYWNOŚĆ
    wrzesień
    osoba prowadząca | Jakub Szczęsny
  • REWITALIZACJA
    19 października, godz. 18.00–20.30
    osoba prowadząca | Barbara Marchwicka
  • GENTRYFIKACJA
    30 listopada, godz. 18.00–20.30
    osoba prowadząca | dr hab. Jacek Gądecki
  • REGENERACJA
    22 lutego 2023, godz. 18.00–20.30
    osoba prowadząca | dr Kasper Jakubowski