Te warsztaty pozwolą odkryć moc samopoznania, wzmacniając pewność siebie, motywację i umiejętność dbania o własne granice – zapraszamy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Zaprezentujemy techniki komunikacji intrapersonalnej, czyli rozmowy z samym sobą i tajniki wspierającego dialogu wewnętrznego. Zgłębimy też temat wartości jako drogowskazów, które pomagają w podejmowaniu decyzji i sprostaniu wyzwaniom.
Projekt Strefa Młodzi Wiedzą powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i Samorządu Województwa Pomorskiego.
UWAGA! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Uczestniczki i uczestnicy poniżej 18 roku życia potrzebują pisemnej zgody opiekuna prawnego. Druk pobierz z naszej strony: https://ecs.gda.pl/mlodzi-wiedza/. Podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych i udział w wydarzeniu prześlij e-mailem: smw@ecs.gda.pl, a oryginał koniecznie zabierz ze sobą na wydarzenie.
grupa I / 10.00–10.15
grupa II / 12.15–12.30
Na początek krótko opowiemy Wam o projekcie Strefa Młodzi Wiedzą. Do kogo jest skierowany, jakie ma założenia i cele? Jednak najważniejszy jest dla nas dialog z Wami. Z chęcią dowiemy się… Jak oceniacie dostępność w Waszej miejscowości i okolicy wydarzeń adresowanych do młodych? Czego Wam brakuje? Co jest dla Was ważne i co możemy dla Was zrobić?
Rozmowę poprowadzi Angelika Potracka, koordynatorka projektu Strefa Młodzi Wiedzą.
grupa I / 10.15–12.00
Komunikacja intrapersonalna, czyli umiejętność rozmowy z samym sobą, to kluczowy krok do radzenia sobie z wyzwaniami codzienności oraz lepszej relacji z innymi ludźmi. W trakcie warsztatów będziemy rozmawiać o tym, jak wsłuchiwać się w swoje potrzeby, zrozumieć własne emocje oraz zwracać się do siebie w sposób wspierający i troskliwy. Poszukamy odpowiedzi na wiele więcej pytań. Jak rozpoznawać głos wewnętrznego krytyka, który czasem sabotuje nasze plany? Jak zamieniać go na wspierający dialog wewnętrzny, który wzmacnia pewność siebie i motywację? Dlaczego dbanie o siebie jest tak ważne w komunikacji ze sobą?
Samodbałość jest pierwszym krokiem do zbudowania zdrowej relacji z samym sobą. Dbając o siebie, dbamy także o naszą równowagę emocjonalną, energię i zdolność radzenia sobie z wyzwaniami. Self-care (dbałość o siebie) pozwala nam lepiej rozumieć własne potrzeby i granice, co wspiera naszą odporność psychiczną i ułatwia radzenie sobie z codziennymi wzywaniami.
/ prowadzące
Agata Konieczna | Psycholożka, specjalistka zdrowia publicznego, wykładowczyni Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, profilaktyczka. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień oraz współpracując z organizacjami pozarządowymi. Ukończyła wiele kursów oraz szkoleń przygotowujących do pracy w obszarze profilaktyki uzależnień. Jest realizatorką rekomendowanych programów profilaktycznych m.in. FreD goes Net, Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Pracuje z różnymi grupami: młodzieżą, rodzicami, nauczycielami, studentami łącząc wiedzę i doświadczenie z obszaru psychologii oraz zdrowia publicznego.
Monika Piotrzkowska-Dziamska | Główny Specjalista Profilaktyki w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Psycholog, pedagog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w procesie certyfikacji. Realizator programów Family Connections oraz Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Współtwórca i realizator programów profilaktycznych realizowanych w Mieście Gdańsk. Od kilku lat koordynator programu Poradnia Zdrowego Życia, w ramach którego prowadzi w GOPZiPU konsultacje dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów w zakresie profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz równowagi cyfrowej.
grupa II / 12.30–14.15
Wartości, którymi się kierujemy pomagają nam wyznaczyć drogę, którą chcemy podążać i ułatwiają wytrwanie w dążeniu do celów, nawet wtedy, gdy pojawiają się trudności. Dlatego tak ważne jest, by potrafić rozpoznawać swoje wartości i dzięki nim budować własną indywidualną ścieżkę życia. Warsztat oparty jest na zasadach psychoterapii Akceptacji i Zaangażowania.
Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, co w psychoterapii rozumiemy pod hasłem wartości? W jaki sposób mogą nam one pomóc? Nauczą się rozpoznawać poszczególne rodzaje wartości i postawy, które mogą się z nimi łączyć. Rozwiną umiejętności rozpoznawania własnych wartości i odróżniania ich od wartości narzucanych przez grupę. Sprawdzą, na ile żyją w zgodzie ze swoimi wartościami i jakich drobnych zmian być może warto dokonać w tej materii.
/ prowadzący
Michał Cetner | Psycholog i terapeuta pracujący w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu (SFBT). Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując jako psycholog w ośrodku interwencji kryzysowej, szkołach podstawowych, oddziale dziennym leczenia zaburzeń nerwicowych oraz stowarzyszeniach związanych ze wsparciem osób z niepełnosprawnością. Prowadził liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży związane z szeroko pojętą profilaktyką zdrowia psychicznego. Obecnie pracuje głównie w gabinecie prywatnym oraz w Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja.