Jak rozpoznać hejt? Kto i dlaczego go stosuje? Jak bronić przed agresją w sieci siebie samego i innych? – uczennice i uczniów Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku zapraszamy na prelekcje, dyskusję i warsztat. Podczas tego wydarzenia podejmiemy wiele kwestii, od psychologicznych po prawne. Uzbroimy Was w wiedzę i umiejętności.

Projekt Strefa Młodzi Wiedzą powstał z myślą o młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie, ale chcą się rozwijać. Wydarzenia odbywają się dwa razy w miesiącu, za każdym razem w innym ośrodku regionalnym. To wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i Samorządu Województwa Pomorskiego.

UWAGA! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują imienne zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Uczestniczki i uczestnicy poniżej 18 roku życia potrzebują pisemnej zgody opiekuna prawnego. Druk pobierz z naszej strony: https://ecs.gda.pl/mlodzi-wiedza/. Podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych i udział w wydarzeniu prześlij e-mailem: smw@ecs.gda.pl, a oryginał koniecznie zabierz ze sobą na wydarzenie.

Program
9.10–9.55
Otwarcie wydarzenia i przedstawienie projektu Strefa Młodzi Wiedzą
Otwarcie konferencji. Wprowadzenie do tematyki konferencji, prezentacja harmonogramu i osób prelegenckich. Przedstawienie projektu Strefa Młodzi Wiedzą przez jego koordynatorkę, Angelikę Potracką.

10.05–10.50
prelekcja | Ranią poranieni, upokarzają upokorzeni, czyli jak radzić sobie z hejtem
Jak zrozumieć, czym naprawdę jest hejt i jaki ma wpływ na życie? Przemek Staroń, psycholog, nauczyciel i autor bestsellerowej serii książek „Szkoła bohaterek i bohaterów”, poprowadzi prelekcję, która otworzy oczy na problem hejtu. Uczestnicy dowiedzą się:
/ czym jest hejt, czym różni się od mowy nienawiści i gdzie wolności słowa należy powiedzieć „dobranoc”
/ jak hejt działa na psychikę osoby, która go doświadcza, ale i osoby, która go stosuje oraz jakie są powody, dla których sięga po przemoc
/ jak radzić sobie z hejtem.
Po tym wystąpieniu uczestnicy zyskają wiedzę, która pozwoli im rozpoznać hejt i zrozumieć jego mechanizmy. Nauczą się również, jak chronić siebie i innych przed negatywnymi skutkami hejtu.

prelegent | Przemek Staroń
Psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor bestsellerowej serii „Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020. Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i Nagrodą im. Janusza Korczaka. Nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award. Zasiada w Radzie Mentorskiej Funduszu Stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski. Ambasador Fundacji Kosmos dla Dziewczynek oraz programów Fundacji Digital University: Be. Eco i Be. Net.

11.00–11.45
prelekcja | Prawo kontra hejt
Prelekcja przybliży zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich dopuszczających się cyberprzemocy, wskazując na realne skutki prawne wynikające z niewłaściwego zachowania w Internecie i poza nim. Dzięki temu uczestnicy zdobędą wiedzę na temat regulacji prawnych dotyczących hejtu, sposobów jego rozpoznawania oraz świadomego unikania działań, które mogą prowadzić do konsekwencji prawnych.

prelegentka | Honorata Betlejewska
Młodszy aspirant, funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, w służbie od dziewięciu lat. Zajmowała jednoosobowe stanowisko ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii, a także pełniła funkcję funkcjonariusza Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Służbę rozpoczęła jako funkcjonariusz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. Angażuje się również w pracę na rzecz resocjalizacji młodzieży, pełniąc funkcję kuratora społecznego w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej.

12.05–12.50
panel dyskusyjny | Pytania, refleksje i wnioski
Czas na pytania i odpowiedzi – osoby uczniowskie zadają pytania osobom prelegenckim, dyskusję prowadzi Angelika Potracka. Wspólna refleksja nad skutkami hejtu w życiu codziennym oraz wyciągnięcie wniosków z konferencji, podsumowanie najważniejszych informacji.
Na zakończenie części prelekcyjnej, podpisanie symbolicznej deklaracji przeciwko hejtowi przez przedstawicieli osób uczniowskich, dyrekcji i osób nauczycielskich.

13.00–14.30
warsztat | Od teorii do praktyki – zmiana wiedzy o hejcie w konkretnie działanie
Podczas warsztatu uczestnicy wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach opartych na wiedzy z prelekcji. Przeanalizują konkretne przypadki hejtu, wypracują strategie radzenia sobie z nim, a także nauczą się, jak wspierać osoby, które go doświadczają.

prowadzący | Jędrzej Sołowij
Ogromny fan popkultury i wykorzystywania jej w edukacji. Jako trener regularnie gości na konferencjach poświęconych grywalizacji, game-based learningowych oraz kreatywności. Prowadzi zajęcia zarówno dla uczennic i uczniów, nauczycielek i nauczycieli, jak i rodziców, podczas których przybliża ideę kreatywnego podejścia do rozwoju i procesu uczenia (się). Od najmłodszych lat jest związany z grami wideo – początkowo jako gracz, potem popularyzator włączania ich w proces edukacji. Posiada również certyfikat trenera Odysei Umysłu i wyznaje nieszablonowe podejście do edukacji.