Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w ECS! – kwestujemy stacjonarnie i wirtualnie: możecie zasilić naszą eSkarbonkę lub wrzucić datki do puszki znajdującej się przy kasach. Jak co roku przygotowaliśmy też aukcje internetowe. Wesprzyjmy wspólnie zakup sprzętu dla polskich szpitali do diagnozowania chorób płuc i walki z nimi. To już 32 w historii finał WOŚP.
>> zasil eSkarbonkę ECS <<
Zdjęcie powstało w latach 80. XX wieku, ale doskonale wpisuje się we współczesną estetykę industrialnych wnętrz (wymiary z ramą: 84 x 84 cm). Pochodzi ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności. Fotografia w czerni i bieli przedstawia robotników ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina, którzy pracują na rusztowaniach ustawionych przy kadłubie statku.
Autorem zdjęcia jest człowiek legenda Zenon Mirota (ur. 1935), który od początku lat 50. był etatowym fotografem Stoczni Gdańskiej. Przez niemal 50 lat dokumentował pracę zakładu: od budowy statku przez jego wodowanie, wyposażanie aż po przekazanie armatorowi oraz życie codzienne stoczni, również to opozycyjne.
– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.
W zbiorach Europejskiego Centrum Solidarności znajduje się ok. 7 tys. zdjęć autorstwa Zenona Miroty. Fotograf brał udział w ok. 240 wystawach w kraju i za granicą. Miał swą autorską wystawę w ECS, jego fotografie eksponowane są również na wystawie stałej. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
wymiar zdjęcia z ramą | 84 x 84 cm
Zachęcamy do obejrzenia filmu „Zenon Mirota – portrety stoczni”.
Lech Wałęsa to jedna z najważniejszych postaci XX wieku – elektryk ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który stanął na czele brzemiennego w skutki sierpniowego strajku, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, pierwszy prezydent III Rzeczypospolitej wybrany w powszechnych wyborach. O tym wie większość z nas, ale książka „Wałęsa ’80” pokazuje obraz człowieka, jakiego nie znamy. To wywiad rzeka, w którym opowiada on o kulisach wydarzeń lat 80. i 90. XX wieku oraz życiu prywatnym.
Z Lechem Wałęsą rozmawiali Kamil Dziubka i Janusz Schwertner, doświadczeni dziennikarze, laureaci nagrody Grand Press. Lektura obowiązkowa i to w dodatku z autografem!
Do książki dołączamy zaproszenie dla 2 osób na zwiedzanie wystawy stałej ECS z audioprzewodnikiem. Opowiada ona nie tylko historię pokojowej rewolucji Solidarności, ale również ilustruje zmiany, jakie dokonały się pod jej wpływem w całej Europie Środkowej i Wschodniej.
Wałęsa ’80. Lech Wałęsa w rozmowie z Kamilem Dziubkiem i Januszem Schwertnerem
wydawca | Znak, Kraków 2023
liczba stron | 400
termin oprowadzania | wg indywidualnego wyboru zwycięzcy aukcji
Chcesz poznać wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności od podszewki? Dowiedzieć się o tajnikach jej powstawania, usłyszeć nieznane ciekawostki i zajrzeć w miejsca niedostępne dla wszystkich zwiedzających? A może interesuje Cię historia konkretnego eksponatu? – zapraszamy na specjalny spacer po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
W rolę przewodnika wcieli się dr Konrad Knoch – historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, który kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą. Jednym słowem, tę wystawę zna jak nikt inny!
Do zaproszenia dołączamy katalog wystawy, który zawiera teksty przybliżające fenomen ruchu Solidarność oraz zdjęcia artefaktów znajdujących się na ekspozycji.
Katalog wystawy stałej ECS
redakcja | Basil Kerski i Konrad Knoch
wydawca | ECS, Gdańsk 2019
liczba stron | 288
termin oprowadzania | wg indywidualnego wyboru zwycięzcy aukcji
Jeśli pasjonujesz się historią i chcesz dowiedzieć się więcej na temat stoczniowych dziejów Gdańska, koniecznie musisz zaopatrzyć się w katalog wystawy STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO. Na 250 stronach zamieszczono liczne zdjęcia, grafiki, plakaty, a także opisano historie ludzi pracujących w stoczni, ich codzienność, wyznawane wartości, czy osiągnięcia przemysłu stoczniowego.
Wystawa STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO eksponowana jest w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. To pierwsza kompleksowa wystawa o historii przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Z perspektywy tego doświadczenia opowiada polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy na przestrzeni ponad 150 lat.
Do katalogu dołączamy gadżety ze stoczniowej linii: bluzę, koszulkę, skarpetki, plecak, butelkę termiczną i ołówki stolarskie.
Katalog wystawy STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO
redakcja merytoryczna | Basil Kerski, dr Konrad Knoch, dr Magdalena Staręga
wydawca | ECS, Gdańsk 2023
liczba stron | 256