„Złoty chłopak” to opowieść Katarzyny Michalak o Abrahamie Tuszyńskim, polskim Żydzie z Brzezin koło Łodzi. Marząc o wyprawie za ocean, Abraham dotarł do Rotterdamu, gdzie uległ magii kina. Stworzył kinowe imperium i zbudował jedno z najpiękniejszych kin świata – Theater Tuschinski w Amsterdamie, wciąż istnieje i jest jednym z najciekawszych zabytków miasta. Minęło ponad 90 lat od chwili, gdy bohater audycji stracił życie w komorze gazowej w Auschwitz.

Najpierw słuchamy historii utkanej z głosów, muzyki, ciszy i różnorodnych brzmień świata, a potem porozmawiamy z jej autorką. Cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich twórczyniami i twórcami, czołowymi polskimi autorami historii dźwiękowych (audio storytelling), zainaugurowaliśmy w maju reportażem „Las” Piotra Pawlaka.

– Kolektywne odsłuchy pozwalają odkryć słuchaczom niezwykłe możliwości dźwięku jako materii narracyjnej. Historie utkane z głosów, muzyki, ciszy i różnorodnych brzmień świata uruchamiają wyobraźnię i pozwalają wykreować w niej własny audialny film – mówi Magda Świerczyńska-Dolot z Fundacji Audionomia. – Zaprezentujemy przy tym historie poruszające tematy ważne dla naszego tu i teraz, przede wszystkim dla budowania dialogu międzykulturowego. Bohaterowie reportaży, również dzięki dźwiękowi, stają się na pewno bliscy odbiorcy.

„Złoty chłopak” to ostatnie spotkanie przed wakacjami, cykl powróci we wrześniu. Organizatorem projektu jest Fundacja Audionomia, jego partnerem Europejskie Centrum Solidarności. Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.