DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE GRANIE! ❤️ Aukcje ECS dla WOŚP zakończone. 9096 złotych i 5 groszy udało nam się zebrać za sprawą wolontariuszek z drużyny ECS, szczodrości uczestników aukcji i naszych gości, którzy zapełniali puszkę wystawioną w kasie, a także przyjaciół i pracowników zasilających e-skarbonkę. Niech WOŚP gra, bo to przejaw solidarności w najczystszej postaci.

W 2023 roku licytowaliśmy:

Kołczan z autografem Lecha Wałęsy

Kołczan do przechowywania i przenoszenia elektrod spawalniczych, używany przez spawaczy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Został zachowany przez archiwistów Europejskiego Centrum Solidarności. Na kołczanie złożył podpis Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983), pierwszy prezydent III Rzeczypospolitej wybrany w powszechnych wyborach.

/ wymiary: 32 × 30 × 26 cm
/ czas powstania: lata 80. XX w.
/ materiał: metal
/ produkcja: polska

Katalog | wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności z autografem Lecha Wałęsy

Zapraszamy w fascynującą podróż po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności, która nie tylko opowiada historię pokojowej rewolucji Solidarności, ale również ilustruje zmiany, jakie dokonały się pod jej wpływem w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Katalog zawiera teksty przybliżające fenomen ruchu Solidarność i ilustracje obiektów prezentowanych na ekspozycji.
Do katalogu dołączono zaproszenie dla 2 osób na wystawę czasową STOCZNIA oraz zestaw gadżetów: torbę z kultowymi dźwigami stoczniowymi, termos, zakładkę do książki, pocztówki.

/ Katalog pod redakcją Basila Kerskiego i Konrada Knocha
/ wydawca: ECS, Gdańsk 2019, 288 stron

Spacer kuratorski po wystawie Stocznia

Zaproś najbliższych na prywatny spacer po wystawie STOCZNIA. W roli przewodnika – współtwórczyni ekspozycji, historyczka sztuki, na co dzień zajmująca się w ECS dziedzictwem stoczniowym – dr Magdalena Staręga. Gwarantujemy wiele odkryć i zaskoczeń. No bo kto kojarzy zakład produkujący okręty z budową dwupłatowców, stocznię z przedszkolem i dziecięcym bucikiem, a halę produkcyjną z wyborami Miss Polski?
STOCZNIA to pierwsza kompleksowa wystawa o historii przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Z perspektywy tego doświadczenia opowiada polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy na przestrzeni ponad 150 lat.

/ termin oprowadzania: do ustalenia z kuratorką
/ na spacer zapraszamy grupę nie większą niż 10-osobową

Moda na Stocznię!

Limitowana seria gadżetów z kultowymi dźwigami! Plecak, bo zawsze się przyda, termos dla ogrzania albo dla ochłody, bluza i koszulka w sam raz na wieczorny wypad do stoczni i skarpetki na każdą okazję. W pakiecie również zakładka do książki, pocztówki, ołówki stolarskie i zaproszenie dla 2 osób na prezentowaną w Europejskim Centrum Solidarności wystawę STOCZNIA.

Zdjęcie ECS | fot. Renata Dąbrowska

Budynek Europejskiego Centrum Solidarności stał się jedną z architektonicznych ikon Gdańska. Jedni widzą w nim statek na pochylni, inni blachy czekające na obróbkę stoczniową. Pokrywający bryłę corten zmienia kolor pod wpływem warunków atmosferycznych. A wnętrze kryje zalany światłem ogród zimowy. Fotografia w kolorze dokumentuje nocną panoramę budynku ECS. Zdjęcie wykonała Renata Dąbrowska – fotoreporterka współpracująca z ECS, wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej. Zdjęcie opatrzone jest autografem autorki.

/ zdjęcie bez ramy
/ wymiary zdjęcia: 150 × 100 cm

fot. Renata Dąbrowska