Bohaterami spotkania będą książka „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981” oraz dziennikarz historyczny i pisarz, który podjął się tego śledztwa – Igor Rakowski-Kłos.

Była sobota, trzaskał mróz, na ulicach leżał śnieg.
Dzień, niby podobny do innych. Kierowniczka kina czekała na zespół Perfect, nie wróżąc jeszcze, z jakim przytupem skończy się wieczór. Aleksander Kwaśniewski wstąpił po zakupy do kiosku Baltona. A aktyw Solidarności obradował w Gdańsku nad przyszłością związku. Czytelnik odwiedzi telewizję, poborowych z marynarki wojennej i polityczne centrum dowodzenia. Dowie się, czym żyli Piotr Najduchowski – model pozujący dla „Przekroju”, Danuta Wałęsa – żona lidera Solidarności oraz fotoreporter Chris Niedenthal, który już za 48 godzin wykona symboliczne zdjęcie transportera przed kinem Moskwa w Warszawie, gdzie wyświetlano film Coppoli „Czas Apokalipsy”. No i z kim spał kot Jarosława Kaczyńskiego.
Wszystkich ciekawych tej opowieści – już 13 grudnia zapraszamy na spotkanie autorskie. Książkę „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981” wydało wydawnictwo Znak Literanova.

goście
Igor Rakowski-Kłos
/ dziennikarz historyczny i pisarz, od lat związany z „Gazetą Wyborczą”, redaktor magazynu „Ale Historia”, autor książki „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981 roku”, sekretarz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego
Joanna Wojciechowicz
/ architektka, w Sierpniu ’80 uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, internowana 13 grudnia straciła wolność na 6,5 miesiąca, przetrzymywana była w ośrodkach odosobnienia w Strzebielinku, Bydgoszczy-Fordonie, Gołdapi i Darłówku, współzałożycielka Radiowej Agencji „Solidarność”
Antoni Pawlak
/ poeta, publicysta i urzędnik samorządowy, w Sierpniu ’80 uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, internowany w nocy z 12 na 13 grudnia, przebywał w ośrodkach odosobnienia w Warszawie-Białołęce, Jaworzu i Darłówku, autor drugoobiegowy, jeden z bohaterów gazety rocznicowej „Gdańsk pamięta”

gospodarz spotkania
dr Arkadiusz Smagacz
/ historyk, pracownik Wydziału Biblioteki ECS

Przed spotkaniem będzie można nabyć książkę w cenie 49,99 zł / płatność tylko gotówką