– Przez trzydzieści lat ten dybuk mnie gniótł i uznałem, że muszę się od niego wyzwolić – mówi Jarosław Kurski.

Przez lata Jarosław Kurski rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora – Gdańskiem, w samym sercu.
Spotkanie autorskie będzie okazją, aby porozmawiać z autorem.
Książka Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki” ukazała się nakładem wydawnictwa Agora.

słowo wstępne | Basil Kerski, dyrektor ECS
prowadzenie | Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora

Podczas spotkania będzie można się w zaopatrzyć w „Dziady i dybuki” Jarosława Kurskiego.
cena: 59,99 zł | w Muzeum Store możliwość płatności kartą, przed wejściem do audytorium: tylko gotówka

O autorze

Jarosław Kurski | rocznik 1963

Zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.
Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Był członkiem redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma Regionu Gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Aresztowany w stanie wojennym. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec wojny na górze zrezygnował z pracy. Opublikował „Wodza”, polityczny portret przewodniczącego związku na tle wydarzeń. Od stycznia 1991 roku publicysta „Wyborczej”, a od 2006 roku jej wicenaczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie „Pokój z widokiem na historię” i biografii „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności”. Odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Francuskiej Legii Honorowej.

Fragment książki

I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:
– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.
– Jaką władzę?
– Ty żyjesz!

Recenzje

Agata Bielik-Robson, filozofka i publicystka | Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?

Marian Turski, historyk, dziennikarz i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego | Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się – nieprawdopodobnych!). „Dziady i dybuki” potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej.

Jan Grabowski, historyk specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem | Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną.