Zapraszamy na trzy spacery po wystawie stałej ECS, które odbędą się pod hasłem – Dwa grudnie. Wspomnieniami podzielą się bohaterowie i świadkowie wydarzeń. Bilet kosztuje tylko 12 zł.
Upamiętniają jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski – krwawą masakrę robotników na ulicach w Grudniu ’70 i wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Wszystkie opatrzono przymiotnikiem „subiektywne”, bo każdy z przewodników opowiada swoją własną, bardzo osobistą historię.
ECS organizuje spacery subiektywne od chwili otwarcia wystawy stałej w 2014 roku.
– Nazywamy je subiektywnymi, bo każdy oprowadzający opowiada historię, w której uczestniczył, a dzieląc się nią, prezentuje własny punkt widzenia – opowiada Adam Czubaszek z Działu Wystaw ECS, organizator tego projektu. – Nasi goście bardzo chwalą sobie taką formę poznawania historii.
Walorami spacerów subiektywnych są osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań. Chętnie korzystają z tego przywileju uczestniczki i uczestnicy oprowadzań.
/ wydarzenie jest adresowane do osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 12 zł
/ spacer rusza z holu głównego, spotykamy się vis-à-vis kas biletowych (parter)
/ zwiedzanie trwa ok. 90 minut
Polityk, inżynier, wykładowca akademicki.
Brał udział w opozycyjnych demonstracjach jeszcze jako nastoletni uczeń Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Gdańsku. Przez wiele lat zajmował się gromadzeniem i rozpowszechnianiem informacji o masakrze na Wybrzeżu w Grudniu ’70 – przeprowadzał i spisywał wywiady, organizował wystawy. Sam w czasie tych dramatycznych wydarzeń brał udział w demonstracjach ulicznych. W stanie wojennym, posługując się pseudonimem Kuzyn, prowadził szeroką i aktywną działalność konspiracyjną, m.in. tworzył bazę numerów rejestracyjnych samochodów funkcjonariuszy SB, dokumentował protesty, organizował druk i kolportaż. W związku ze swoją działalnością w 1984 został na kilka miesięcy pozbawiony wolności.
W 1991 sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.
Rzeźbiarz, artysta, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dziś: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Dyplom uzyskał w 1968 w pracowni wybitnego rzeźbiarza, prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Przez wiele lat kierował Pracownią Rekonstrukcji Rzeźby swojej macierzystej uczelni. Zaprojektował wiele rzeźb sakralnych, jak kropielnicę w kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku oraz parkowych i plenerowych. Autor wielu pomników, m.in. Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (1980), gdzie półleżąca siódemka symbolizuje postać Adama Gotnera, niesionego przez demonstrantów, półprzytomnego, dramatycznie ranionego kulami; ku czci Polaków pomordowanych na Syberii w Norylsku (1966) i płyty nagrobnej Arkadiusza „Arama” Rybickiego (2011).
Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach i muzeach na całym świecie.
Technik budowy okrętów, stoczniowiec, przedsiębiorca.
W grudniu 1970 pracował w Stoczni Gdańskiej im. Lenina jako monter wyposażenia ślusarskiego. Po wybuchu strajków uczestniczył w manifestacjach ulicznych, znalazł się w samym sercu wydarzeń i na własne oczy widział zabitych. W 1976, za udział w kolejnym strajku i dopominanie się upamiętnienia ofiar Grudnia ’70, został zwolniony i objęty wieloletnim zakazem pracy ma terenie Wybrzeża. Udało mu się znaleźć zatrudnienie w Mostostalu jako monter wysokościowy. W zakładzie tym dwukrotnie współorganizował strajk, w 1980 i 1981. Ten ostatni doprowadził go do ponad miesięcznej odsiadki w areszcie śledczym w Gdańsku. Członek Solidarności i Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców. Po latach emocje bolesnych wspomnień przekuwał w twórczość poetycką.