Zapraszamy na spacery subiektywne po wystawie stałej ECS, subiektywne, bo każdy z przewodników opowiada swoją własną, bardzo osobistą historię. W rolę oprowadzających wcielą się bohaterowie i świadkowie dwóch polskich grudniów – 1970 i 1981.

/ wydarzenie jest adresowane do osób powyżej 16 roku życia
/ bilet kosztuje tylko 10 zł
/ spacer rusza z holu głównego, spotykamy się vis-à-vis kas biletowych (parter)
/ zwiedzanie trwa ok. 90 minut

Program wydarzenia

Stanisław Huskowski

Z wykształcenia fizyk, opozycjonista, internowany podczas stanu wojennego. Najbardziej zasłynął z współuczestnictwa w akcji zabezpieczenia funduszy dolnośląskiej Solidarności tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, za co był ścigany wraz z Józefem Piniorem i Władysławem Frasyniukiem listem gończym.
Jeszcze przed 1980 rokiem angażował się w niezależną działalność wydawniczą i kolportaż niezależnych wydawnictw. Współtworzył i redagował m.in. „Biuletyn Dolnośląski” i „Solidarność Dolnośląską”. Jeden z organizatorów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w zajezdni MPK nr 7 we Wrocławiu, w której pracował. Od 1980 roku silnie zaangażowany w działalność opozycyjną, należał do prezydium Dolnośląskiej Solidarności, pełnił też rolę jej rzecznika prasowego. O tzw. sprawie 80 milionów powstał niejeden film.

kup bilet

Ewa Jażdżewska

Pracowniczka poczty. 17 grudnia 1970 roku uczestniczyła w przemarszu ulicami Gdyni, gdy manifestanci nieśli na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego – osiemnastoletniego pracownika Zarządu Portu Gdynia, zastrzelonego rano przez żołnierzy, bohatera ballady o Janku Wiśniewskim. Informację o tragedii przekazała do Bydgoszczy, Wrocławia i Poznania.
W sierpniu 1980 roku angażowała się w pomoc strajkującym, należała do Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w gdyńskim Kombinacie Budowlanym, gdzie pełniła funkcję sekretarza Rady Pracowniczej. Działalność opozycyjną kontynuowała po wprowadzeniu stanu wojennego, angażowała się w organizowanie struktur podziemnych, kolportowała materiały drugiego obiegu. Wiosną 1984 roku w jej mieszkaniu działał punkt przerzutowy podziemnej prasy.

kup bilet

Andrzej Drzycimski

Historyk. 13 grudnia 1981 roku został osadzony w Strzebielinku. Wraz z Adamem Kinaszewskim napisał „Dziennik internowanego”.

W sierpniu 1980 roku jako dziennikarz towarzyszył strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, był sygnatariuszem deklaracji solidarnościowej środowiska dziennikarskiego. Po opuszczeniu ośrodka internowania zaangażował się w niezależną działalność ludzi kultury skupionych przy dominikańskim kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Publikował w prasie związkowej. Był rzecznikiem prasowym przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, a następnie rzecznikiem prezydenta RP – Lecha Wałęsy, w tej roli uczestniczył m.in. w negocjacjach Wałęsy z Borysem Jelcynem, dotyczących wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski.

kup bilet