Wyobrażacie sobie panoramę Gdańska bez dźwigów? Te zielone, ze stoczni, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Ale rodzajów dźwigów jest więcej. Niektóre zainstalowane są na stoczni na stałe, inne poruszają się po torach albo pływają. Mają różne kolory i przeznaczenie. W pierwszym odcinku podcastu Doki 1 troje gości opowiada o swojej fascynacji dźwigami.

Doki 1. Posłuchajcie o stoczni!

Doki 1/01
Żurawi taniec

goście
Daniel Jaroć | Restaurator, właściciel Falovca, wegańskiej restauracji na Przymorzu, który mieszka w Gdańsku od 18 lat i uwielbia to miasto. Postanowił, że dźwig sobie… wytatuuje!

Agnieszka Nagórska, Nagu | Artystka wizualna, prowadzi galerię sztuki na terenie stoczni, zajmuje się malarstwem, grafiką i aranżacją przestrzenną wystaw. Jej ulubionym motywem artystycznym są dźwigi.

Anna Orchowska | Architektka, badacz i historyk architektury, pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Bada dziedzictwo poprzemysłowe, w tym przestrzeń stoczni.

DOKI 1 to podcast o stoczni. O tym, jaka była, jaka jest, jaką ją uwielbiamy. Spotykając się z fascynatami, artystami i ekspertami opowiadamy o jej fenomenach – stoczniowych halach, dźwigach, wodzie… O tym wszystkim, co sprawia, że stocznia jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie Gdańska.

DOKI 1 to nazwa nieprzypadkowa. To historyczny adres Stoczni Gdańskiej, a w latach 2007–2014 również pierwszy adres ECS.

prowadzące
Sylwia Bruna | Antropolożka kulturowa i etnolożka. W ECS pracuje w Dziale Projektów Obywatelskich. Lubi podróżować. Interesuje ją antropologia codzienności, ale również projektowanie usług i wzornictwo.

Aneta Lehmann | Architektka i kulturoznawczyni, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W ECS pracuje w Dziale Projektów Obywatelskich. Ma słabość do gęstych i zawiłych miast, ceglanej architektury i Bałtyku zimą.

Katarzyna Skrzypiec | Dziennikarka i politolog. W ECS pracuje w Dziale Promocji i PR. Interesuje się polską muzyką rockową lat 80. i fascynują ją języki słowiańskie. Uwielbia czeskie komedie.

muzyka | Michał Miegoń (studio Sound 8)
grafika | Michał Pecko