odsłona 12 DIALOGÓW ŚWIĘTOJAŃSKICH
Kościół płonie jak dom. To fakt. Jesteśmy świadomi trudności bycia w Kościele, odesłania na jego margines lub wręcz wykluczenia. Pomimo tego chcemy skupić uwagę na pozytywnym działaniu, na rozwiązaniach inspirowanych wartościami chrześcijańskimi. Nie jest naszym celem wzniecanie jeszcze większego, destrukcyjnego ognia. Bliższe są nam słowa Jacka Kuronia: „Nie palcie komitetów, zakładajcie własne”. Chcemy zastanowić się, gdzie i jak możemy ugasić cząstkę tego pożaru, jak zaopiekować się sobą i osobami wokół. I podjąć działania, dzięki którym ta konkretna przestrzeń stanie się oazą prawdy, miłości i piękna. Miejscem gościnnym, solidarnym, tętniącym życiem.
Użyliśmy zaczerpniętego z psychologii terminu „stresu pourazowego” (PTSD), który oznacza formę reakcji na wydarzenie o mocnym wydźwięku psychicznym (duchowym), związanym ze stresem lub traumatycznym zdarzeniem. Dziś dla zbyt wielu osób traumatycznym zdarzeniem jest zderzenie z kościelną, zdehumanizowaną strukturą. Kto z nas nie doświadczył osobistej traumy? Nie na tym jednak chcemy skupić naszą uwagę. A przywołując w tytule ludzi Kościoła, nie hierarchów mamy na myśli. Chcemy porozmawiać o nas wszystkich, dla których wartości ewangeliczne, wartości chrześcijańskie pozostają jasnymi drogowskazami na drodze twórczej realizacji swojego powołania.
Szeroko rozumiana wspólnota Kościoła, ale także ogół naszego społeczeństwa, nie wykluczając absolutnie nikogo, potrzebuje odwołania do wyższych, metafizycznych wartości i inspiracji nimi w działaniu. Chcemy tworzyć wspólnoty ludzi inspirowanych nadzieją, którzy nie tylko wierzą, że lepszy świat jest możliwy, ale niestrudzenie się o to starają. Serdecznie zapraszamy!
transmisja | www.gdansk.pl, ecs.gda.pl, kanały na FB oraz YouTube ECS i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Gdańsk
GOŚCIE
Ignacy Dudkiewicz | Filozof, bioetyk, działacz społeczny, publicysta i dziennikarz. Redaktor naczelny magazynu lewicy katolickiej „Kontakt”. Autor m.in. wywiadu-rzeki z ks. prof. Andrzejem Szostkiem „Uczestniczyć w losie Drugiego. Rozmowy o etyce, Kościele i świecie” (Biblioteka Więzi, 2019). Obecnie pracuje nad doktoratem o jakości polskiej debaty bioetycznej oraz książką o władzy w polskim Kościele.
Marcin Mogielski OP | Teolog duchowości. Od sześciu lat mieszka i pracuje we Wrocławiu. Na co dzień pełni posługę kaznodziei, spowiednika oraz duszpasterza młodych małżeństw. Opiekun Dominikańskiego Centrum Wspierania Rodziny „Syntonia”, animator Spotkań małżeńskich oraz Wieczorów dla zakochanych. Udziela się na rzecz uchodźców z Syrii i Ukrainy, dla których jest opiekunem i przyjacielem.
Izabela Mościcka | Pedagożka z wykształcenia i pasji. Ma osiemnastoletnie doświadczenie życia we wspólnocie zakonnej. Tworzy przestrzeń dla wykluczanych i wypychanych na peryferie Kościoła. Pomaga kobietom doświadczającym nadużyć w strukturach Kościoła katolickiego, szczególnie w żeńskich zgromadzeniach zakonnych. Założycielka Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym. Publikuje na łamach magazynu „Kontakt” oraz na własnych kanałach w social mediach.
Uschi Pawlik | Aktywistka, feministka, tłumaczka i redaktorka. Od dwóch dekad działa na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce. Jest m.in. współtwórczynią inicjatywy Miłość Nie Wyklucza. Od sześciu lat jest współkoordynatorką warszawskiej grupy Fundacji Wiara i Tęcza, która zrzesza wierzące osoby LGBT+ z różnych denominacji. Rok temu zaangażowała się w prace Kongresu Katoliczek i Katolików w grupie „Spojrzenie na małżeństwa i związki partnerskie”. Współautorka raportu „LGBT+Kościół”.
PROWADZĄCY
Basil Kerski | menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności
dr Krzysztof Niedałtowski | duchowny rzymskokatolicki, teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej, rektor kościoła św. Jana
PROGRAM
16.00–17.30 | wykłady gości
17.30–18.00 | przerwa
18.00–19.30 | debata z udziałem publiczności