„Dialog w praktyce” to program dla osób, które w życiu zawodowym, społecznym, gospodarczym i politycznym są gotowe praktykować i promować kulturę pokojowego dialogu. Na trening i praktykę przeznaczono pięć dni szkoleniowych w trybie online (na platformie Zoom) i stacjonarnie. Grupa warsztatowa ma liczyć 20–25 osób, a lista uczestniczek i uczestników zostanie wyłoniona przez organizatorów.

Dialog to jedna z najważniejszych społecznych kompetencji. Organizatorzy programu – Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza i partnerzy: Komitet Dialogu Społecznego KIG oraz Europejskie Centrum Solidarności – odpowiadają na potrzebę chwili. W świecie i w Polsce narastają konflikty, tymczasem eksperci zalecają organizacjom i zbiorowościom, jak szkoły, przedsiębiorstwa, społeczności – komunikację bez przemocy.

– Dialog, choć niedoceniany, może być ważnym elementem poszanowania godności ludzi, praw człowieka i wolności obywatelskich. Może być również drogą prowadzącą do budowania przyjaznych relacji społecznych, rozwiązywania konfliktów i wzmacniania społecznego kapitału. I w końcu, co jest bardzo ważne, z powodu narastających napięć na świecie i w Polsce, jest jedną z najlepszych dostępnych metod rozwiązywania konfliktów społecznych, ekonomicznych i politycznych – podkreśla Konrad Ciesiołkiewicz, przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego KIG i koordynator inicjatywy „Dialog w praktyce”.

Promowana w programie forma dialogu opiera się na założeniach modelu Nonviolent Communication (NVC), czyli tzw. komunikacji bez przemocy. Twórca tego podejścia dr Marshall Rosenberg twierdził, że język może nieść pokój na świecie bądź szerzyć przemoc. Jednym z fundamentów NVC jest przekonanie, iż niezależnie od intensywności i tematu konfliktu, możliwe jest wypracowanie takiego rozwiązania, które jest satysfakcjonujące dla obu stron.

Udział w programie jest bezpłatny. Na zajęcia stacjonarne w Gdańsku uczestnicy przybywają na własny koszt. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa i warunkuje uzyskanie certyfikatu ukończenia kursu.

prowadzący
Agnieszka Turska-Majewska | Psycholożka, certyfikowana terapeutka i trenerka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (PSTTSR) oraz trenerka i mediatorka pracująca w oparciu o model Nonviolent Communication (NVC) współzałożycielka NVC Solutions, właścicielka Integri TSR. Pracuje w obszarze: wdrażania modelu NVC i Solutions Focused Approach w organizacjach, wsparcia w komunikacji interpersonalnej, mediacji konfliktów osobistych i zawodowych, budowania rozwiązań w oparciu o cele i zasoby; kryzysów życiowych, depresji, przemocy/mobbingu.

Tomasz Majewski | Psycholog, certyfikowany terapeuta i trener. Prowadzi szkolenia i konsultacje dla korporacji, firm i organizacji z tematyki: radzenie sobie z kryzysami, rozwiązywanie konfliktów, anty-mobbing, budowanie kultury organizacji w oparciu o model Nonviolent Communication (NVC) oraz Solutions Focused Approach (SFA), zarządzanie ludźmi, wydobywanie potencjału pracownika, zarządzanie oparte na empatii.

Terminy spotkań
22–23 kwietnia 2023 / online
20–21 maja 2023 / online
24 czerwca 2023 / stacjonarnie w ECS