Wysłuchamy wspólnie reportażu dźwiękowego „Człowiek śpiewający sercem”, a potem spotkamy się z jego autorką Agnieszką Czyżewską-Jacquemet.

„Człowiek śpiewający sercem” to reportaż przedstawiający historię Ashota Martyrosyjana z Armenii, któremu śpiew dał sławę, a w Polsce pozwolił przetrwać najcięższe chwile. W myśl kaukaskiej tradycji śpiewak, tak jak poeta, nie jest zwykłym człowiekiem, lecz ma duchowy dostęp do sfer nadprzyrodzonych. Jego śpiew zawiera w sobie element magiczny, może wpłynąć na ludzki los, wytłumaczyć porządek świata. Ashot Martyrosyjan dar śpiewu otrzymał od swoich przodków. Od dziecka pieśń prowadzi go przez życie.
Reportaż otrzymał główną nagrodę w kategorii audycje o muzyce w Międzynarodowym Konkursie Prix Europa 2019.

To będzie już ostatnie spotkanie z tego cyklu w 2023 roku. Cykl spotkań z dźwiękowymi reportażami i dokumentami artystycznymi oraz ich autorami, czołowymi polskimi autorami historii dźwiękowych (audio storytelling), zainaugurowaliśmy w ECS wiosną 2023 roku. Organizatorem projektu była Fundacja Audionomia, jego partnerem ECS.
Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet
Od lat związana z Redakcją Reportażu Radia Lublin. Prace reportażystki radiowej traktuje jako misję budowania mostów między ludźmi, poszukiwania tego, co uniwersalne, ważne, wspólne. Nie przeprowadza wywiadów, lecz woli spotkać się i porozmawiać. Nie zbiera informacji, lecz poznaje i chce zrozumieć. Poszukując artystycznej formy, komponuje opowieść z głosów, brzmień, ciszy i muzyki tak, aby powstał teatr wyobraźni, który poruszy umysł i emocje słuchającego. Za swoją pracę otrzymała tytuł Radiowego Reportażysty Roku, Grand Press, Bronze Medal URTI, Prix Bohemia, Prix Europa.