Bohaterkami wieczoru będą: Ann Snitow (1943–2019), amerykańska profesor literatury i gender studies w New School for Social Research w Nowym Jorku i jej książka, ostatnio wydana w języku polskim – „Przewodniczki. Jak na gruzach komunizmu budowałyśmy równy świat” (Znak, 2022). Wśród gości: Małgorzata Tarasiewicz, Sławomira Walczewska i Ewa Graczyk.

Spotkanie będzie również okazją do promocji kolekcji niemal 2 tys. akademickich książek Ann Snitow, które dostępne są w bibliotece ECS.
– Po śmierci Ann Snitow, Małgorzata Tarasiewicz rozpoczęła starania, żeby jej kolekcja akademickich książek trafiła do Polski, a najlepiej do Gdańska. W sierpniu 2022 do ECS przybyły dwie palety książek, 70 kartonów, 1917 tytułów. Kolekcja Ann Snitow włączona została do księgozbioru ECS i jest dostępna dla czytelników – opowiada dr Grzegorz Piotrowski z Działu Naukowego ECS. – W tej chwili to chyba największa w Polsce kolekcja książek o kobiecym aktywizmie.

W latach 90. Ann Snitow założyła Network of East-West Women – organizację wspierającą ruchy i organizacje feministyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Jej głos w sprawie polskich opozycjonistek miał dużą wagę. Mówiła: „bohaterstwo feministek w Polsce na początku lat 80. i 90. powinno być absolutnie uznawane na równi z bohaterstwem Jacka Kuronia i Adama Michnika w latach 70. Te dziewczyny przeciwstawiały się całej patriarchalnej strukturze, co skazywało je na potworną samotność. Postrzegano je jako niedorzeczną mniejszość i traktowano z pogardą. Decyzja o zostaniu aktywistką feministyczną wymagała wielkiej odwagi i osoby, które ją podjęły, były prawdziwymi dysydentkami”.

– Będziemy rozmawiać o samej Ann Snitow, jej badaniach i aktywizmie, a także o aktywizmie feministycznym w Polsce – zapowiada Grzegorz Piotrowski.

goście
Małgorzata Tarasiewicz | Dawna działaczka Ruchu „Wolność i Pokój”, koordynatorka Sekcji Kobiet NSZZ „Solidarność” (1990), prezeska polskiego oddziału Amnesty International (1991–1995), dziś aktywistka społeczna i feministyczna, dyrektorka polskiego oddziału Stowarzyszenia NEWW – Network of East-West Women

Sławomira Walczewska | Działaczka feministyczna i społeczna, filozofka, publicystka, eseistka, tłumaczka, redaktorka, feministyczną krytykę kultury studiowała w Bonn, Warszawie i Wiedniu, jej książka „Damy, rycerze i feministki” (Wydawnictwo eFKa, 1999) była pierwszą próbą zebrania historii polskiego ruchu kobiecego i jego interpretacji

prof. Ewa Graczyk | Literaturoznawczyni, eseistka, feministka, nauczycielka akademicka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, jej książka „Przed wybuchem wstrząsnąć” (słowo/obraz terytoria, 2005) była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” (2006), a „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju” (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2013) do Nagrody Literackiej Gdynia (2014)

prowadzenie
dr Grzegorz Piotrowski, Wydział Naukowy ECS