Rozpoczynamy semestr zimowy 2024/2025 Akademii Przewodnickiej ECS im. Wojciecha Charkina! Na początek rozmowa z ekspertem na temat legendy szczecińskiej Solidarności i warsztaty na wystawie stałej. ECS współpracuje z niemal 270 certyfikowanymi przewodnikami.

start | ogród zimowy ECS

Nie tylko Gdańsk – Szczecin w historii Solidarności
/ warsztat na wystawie stałej ECS i spotkanie wokół książki Michała Siedziako – „Marian Jurczyk (1935–2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy solidarności”

gość | dr Michał Siedziako
prowadzenie | dr hab. Konrad Knoch, dr Przemysław Ruchlewski

Śladami Szczecina i biografii Mariana Jurczyka oprowadzą dr hab. Konrad Knoch – historyk, współtwórca wystawy stałej ECS oraz dr Michal Siedziako – gość Akademii Przewodnickiej ECS, autor obszernej biografii Mariana Jurczyka. Po warsztacie udamy się na spotkanie z autorem, które poprowadzi dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych.

W pierwszej naukowej biografii legendarnego lidera NSZZ „Solidarność” ze Szczecina, autor opisuje drogę życiową Mariana Jurczyka od dzieciństwa, aż po wycofanie się z życia publicznego w 2006 roku. Koncentruje uwagę na opozycyjnej, związkowej i politycznej aktywności bohatera, nie uciekając od tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czy Jurczyk był tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa? Dlaczego w 1981 roku stanął do walki o fotel przewodniczącego związku jako kontrkandydat Lecha Wałęsy? I co sprawiło, że zyskał poparcie aż jednej czwartej delegatów na I krajowy zjazd Solidarności? Czy był antysemitą i chciał stawiać szubienice dla komunistów? Jak znalazł się w gronie jedenastu „szczególnie niebezpiecznych” opozycjonistów, którym władze PRL planowały wytoczyć proces o próbę obalenia przemocą ustroju socjalistycznego? Jak odnalazł się w nowej, demokratycznej rzeczywistości III RP? Jak zarządzał miastem i czy sprawdził się jako prezydent Szczecina?

dr Michał Siedziako | Politolog, historyk, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Autor, współautor i redaktor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu najnowszej historii Polski, w tym m.in. monografii „Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952–1989)” (Warszawa 2018).

To już pięć lat odkąd powołaliśmy Akademię Przewodnicką ECS im. Wojciecha Charkina, nadając nowe ramy organizacyjne przedsięwzięciom, które z powodzeniem realizujemy od 2014 roku – kursom przewodnickim, regularnym szkoleniom, warsztatom, spotkaniom ze świadkami historii i ekspertami, prezentacjom archiwaliów. Pierwszy kurs dla kandydatów na certyfikowanych przewodników ECS odbył się w 2014 roku, potem były kolejne, w 2023 roku zrealizowaliśmy piątą edycję kursu. Od 2015 roku ECS organizuje dla swoich przewodników cykliczne spotkania, podczas których mogą poszerzać wiedzę i doskonalić umiejętności. Dziś współpracujemy z niemal 270 certyfikowanymi przewodnikami, ambasadorami instytucji.