Festiwal kończymy wspólną zabawą

LUA PRETA
Dla wielu osób niespodzianką może być fakt, że za powstaniem duetu Lua Preta stoi Mentalcut, jeden z najbardziej doświadczonych i znanych polskich DJ-ów, który przez pierwsze lata swojej działalności kojarzony był głównie z turntablismem i hip-hopem. Muzyka z różnych zakątków świata pojawiła się jednak w kręgu jego zainteresowań bardzo dawno, bo już ponad dziesięć lat temu, kiedy to po raz pierwszy natknął się na baile funk, współczesną muzykę z brazylijskich fawel.
– Nigdy wcześniej w Polsce nikt nie tworzył muzyki, która w sposób tak bezpośredni, konsekwentny i przede wszystkim udany wpisywałaby się w obecne trendy sceny zapoczątkowanej przed laty właśnie przez global bass – mówi Alicja Jabłonowska założycielka 100czni, psycholożka, działaczka społeczna i aktywistka.
Przez ostatnie trzy lata duet Lua Preta wystąpił w niemal całej Europie i w Nowym Jorku. W 2020 roku zespół wydał debiutancki album „Diaspora”. Pochodzące z niego utwory „Baile Lotus” i „Drena” były emitowane w kilkunastu europejskich stacjach radiowych, m.in. w BBC1 Xtra (w audycji Diplo), NTS i Rinse FM.