Simona | reż. i scen. Natalia Koryncka-Gruz | 2022 | dokument | 1 godz. 37 min | język: polski i cicha audiodeskrypcja

Simona – profesorka, badaczka dzikich zwierząt, mieszkanka Puszczy Białowieskiej, gawędziara. Nazwisko dodaje do tego obrazu kolejną narrację: potomkini słynnych Kossaków, rodziny wybitnych malarzy, autorów scen batalistycznych rozmiłowanych w patosie polskiej historii. Film w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz buduje wielowymiarowy portret Simony jako progresywnej i radykalnej jak na swoje czasy obrończyni zwierząt, wrażliwej i czułej na ich złożoną psychologię, a w tym wszystkim samotnej. Przez opowieść przeprowadzają widzów fotografie Lecha Wilczka, fotografa, a prywatnie partnera Simony, które po latach rozproszenia porządkuje Ida Matysek, cioteczna wnuczka bohaterki.

Pełna pokory narracja o współistnieniu, wzajemnym szacunku i potrzebie zrozumienia. Jakże dziś potrzebna.

Zarówno Simona Kossak, jak i Lech Wilczek już nie żyją. Dziedzinka, leśniczówka w Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkali wspólnie kilkanaście lat, jest chronionym zabytkiem.

NAGRODY
▪ Nagroda Publiczności na festiwalach Millennium Docs Against Gravity (2022)
▪ Nagroda Publiczności na BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal Filmu i Sztuki (2022)

SPOTKANIE Z NATALIĄ KORYNCKĄ-GRUZ
Natalia Koryncka-Gruz to reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Autorka m.in. nagradzanego filmu krótkometrażowego „1-1”, który został doceniony m.in. w Turynie, Bilbao, Oberhausen i Monachium. Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Reżyserów Polskich, SFP i KIPA.