Silent Twins | reż. Agnieszka Smoczyńska | 2022 | dramat | 1 godz. 53 min | język: angielski i napisy po polsku

Agnieszka Smoczyńska – reżyserka m.in. „Fugi” i „Córek dancingu” – teraz debiutuje pełnometrażowym filmem fabularnym w języku angielskim.

Film powstał na podstawie reportażu Marjorie Wallace, opisującego historię sióstr June i Jennifer Gibbons, rosnących w imigranckiej rodzinie w Walii. W ósmym roku życia dziewczynki przestały komunikować się ze światem, oddalając od najbliższych i rówieśników, a pozostając w relacji tylko ze sobą. Co na to rodzina, szkoła, rówieśnicy? Ile June i Jennifer zyskały, a ile straciły?

Mówiło się, że Silent Twins to najpiękniejszy film w tegorocznym Cannes. Potwierdzają to laury podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie nagrody – obok Złotych Lwów dla reżyserki – jury przyznało również Marcinowi Macukowi i Zuzannie Wrońskiej za muzykę oraz Jagnie Dobesz za scenografię.

NAGRODY
▪ Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2022)

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ SMOCZYŃSKĄ
Agnieszka Smoczyńska to reżyserka i scenarzystka. Zdobyła wykształcenie z zakresu historii sztuki, kulturoznawstwa, sztuki filmowej. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Andrzeja Wajdy. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych. Laureatka licznych nagród, m.in. film „Córki dancingu” został uznany za najlepszy debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2015), a „Fuga” znalazła się w prestiżowym konkursie La Semaine de la Critique na MFF w Cannes (2018).