reż. i scen. Łukasz Kowalski | 2022 | dokument | 1 godz. 18 minut | język: polski

Uwaga! Zmiana w programie AAFF 2022.
W miejsce filmu „Rimini” w reż. Ulricha Seidla, zaprezentujemy „Lombard” w reż. Łukasza Kowalskiego, laureata nagrody za najlepszy film dokumentalny podczas MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2022. Przepraszamy za zmianę.
Z widzami, którzy nabyli bilet na film „Rimini”, skontaktujemy się osobiście.

 

Reżyser cztery lata spędził z kamerą w lombardzie na bytomskim Bobrku, w dzielnicy zwanej „polskim Detroit”, pełnej społecznych problemów. Lombard – reklamujący się hasłem „przyjmiemy wszystko – od igły po helikopter”, pieszczotliwie nazywany „helikopterkiem” – mieści się w trzypiętrowej kamienicy. Osobne pokoje zajmują narty, sprzęt AGD i ponad 70 tys. przedmiotów, które czekają na nabywców.
Lombard prowadzi para szalonych właścicieli, Jola i Wiesiek, którzy starają się utrzymać swój biznes i związek. Ich awantury o brak rentowności przeplatają się z czułymi propozycjami zaparzenia kawy i rozmowami o strategii marketingowej.

– Od samego początku wiedziałem, że to nie będzie film o biedzie, patologii i ludziach, którzy sobie nie radzą. Wręcz przeciwnie, oni się zmagają z rzeczywistością, wspierają siebie nawzajem, dają sobie nadzieję, to dokument o nich – mówił w radiowej Dwójce Łukasz Kowalski, reżyser i autor scenariusza filmu.

Nomem omen helikopterek mieści się przy ulicy Wytrwałych 1.