Klondike reż. i scen. Maryna Er Gorbach | 2022 | dramat | 1 godz. 40 min | język: ukraiński i rosyjski, napisy po polsku | K

Przejmujący portret ludzkiej desperacji, a także wiary w siłę prawa i nadziei na lepsze jutro. Podążamy śladem Irki i Tolika, pary spodziewającej się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak zamiast uciekać z kraju, tak jak najbliżsi sąsiedzi, postanawiają zostać i przetrwać, choć warunki są coraz trudniejsze.

Pasażerski Boeining 777 linii Malaysia Airlines rzeczywiście spadł na ziemię. 17 lipca 2014 roku niedaleko wsi Hrabowe w obwodzie donieckim na Ukrainie, ok. 40 kilometrów od granicy z Rosją, zestrzelił go pocisk rakietowy ziemia-powietrze Buk wystrzelony z wyrzutni należącej do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W wyniku katastrofy śmierć poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie samolotu – 283 pasażerów i 15 członków załogi. Ukraińska reżyserka opowiada tę historię z lokalnej perspektywy mieszkańców Donbasu. Odtwórczynią roli Irki jest Oksana Czerkaszyna, występująca również w filmie „Syndrom Hamleta”.

Film jest ukraińskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

NAGRODY
▪ Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Berlinie (2022)
▪ Nagroda dla najlepszego reżysera na Sundance Festival (2022)
▪ Nagroda Złotego Tulipana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule (2022)