Od kogo Henryka Krzywonos usłyszała: „Jak musisz, babo, to tul”? Co oznaczało hasło: „Ula przeprasza, ale dziś nie przyjdzie”? Jak Danuta Wałęsa zdobyła świniaka na święta, gdy Lecha internowano w stanie wojennym? – zapraszamy na prapremierę książki twórców głośnego, świetnie przyjętego i wielokrotnie nagradzanego musicalu „1989”. To nie jest podręcznik do historii, to opowieść o najważniejszych wydarzeniach ostatnich dekad widzianych z nowej perspektywy.


/ tłumaczenie na polski język migowy
/ transmisje internetowe: gdansk.pl, ecs.gda.pl, YouTube ECS, Facebook ECS

Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, twórcy obsypanego nagrodami musicalu „1989”, podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. To historia pokojowych przemian w Polsce widziana oczami trzech rodzin: Frasyniuków, Kuroniów i Wałęsów oraz innych ludzi, których połączyła idea wolnej Polski. Znane z książek wydarzenia przeplatają się z intymnymi chwilami radości i cierpienia przeżywanymi w zaciszach peerelowskich mieszkań. Perspektywa bohaterów czasu przemian, zwłaszcza kobiet, przerzuca most między generacją Solidarności a pokoleniem milenialsów.

Książka „1989. Pozytywny mit” pokazuje, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed prawie czterdziestu lat. Zwyczajni ludzie, tacy sami jak my, zaangażowali się w coś wielkiego, co zmieniło nie tylko nasz kraj, ale całą Europę. Ta opowieść o przeszłości może być pomocna, abyśmy sprostali wyzwaniom przyszłości.

Przypomnijmy, że musical „1989” – którego autorami jest zespół twórczy: Katarzyna Szyngiera (reżyseria i scenariusz), Marcin Napiórkowski (pomysł, scenariusz oraz teksty piosenek i szkice linii wokalnych) i Mirosław Wlekły (scenariusz) – wciąż można zobaczyć na deskach teatru.
Przedstawienie jest efektem koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Europejskie Centrum Solidarności wsparło projekt m.in. udostępniając materiały archiwalne.
Publiczność po raz pierwszy zobaczyła tę produkcję 19 listopada 2022. Od tego czasu musical został obsypany nagrodami i zyskał wielką aprobatę widzów.

/ W dniu prapremiery książkę będzie można nabyć w bibliotece ECS: 54,99 zł (płatność gotówką lub kartą płatniczą)

Goście
Marcin Napiórkowski | Semiotyk kultury, wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Założyciel bloga Mitologia Współczesna. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Znaku”. Autor takich książek, jak: „Mitologia współczesna” (2013), „Władza wyobraźni” (2014), „Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944–2014” (2016), „Turbopatriotyzm” (2019) oraz „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat” (2022, nominacja do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii pisarstwo).

Katarzyna Szyngiera | Reżyserka. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych oraz Szkoły Wajdy. Zdobywczyni Lauru Konrada XX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” za spektakl „Lwów nie oddamy!” (2018) i nagrody głównej VI Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr” za spektakl „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja” (2015).
Współpracowała z teatrami w całej Polsce. Współautorka reportaży (z Mirosławem Wlekłym) publikowanych w Magazynie Reporterów „Duży Format”. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za reportaż „Swarka”. Za reżyserię musicalu „1989” otrzymała Paszport POLITYKI 2023.

Mirosław Wlekły | Reporter, pisarz. Czterokrotnie nominowany do Nagrody „Newsweeka” im.
Teresy Torańskiej. Zdobywca Nagrody Magellana w kategorii książka reportażowa za „Tu byłem. Tony Halik” (2017) oraz Nagrody im. Beaty Pawlak za książkę „Raban! O Kościele nie z tej ziemi” (2019). W jego dorobku znalazły się również takie pozycje, jak m.in.: „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” (2019, nominacja do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz) i „Górski. Wygramy my albo oni” (2021). Współautor reportaży, na podstawie których powstają spektakle teatralne, często współpracuje z Katarzyną Szyngierą.