Hałas to nie tylko dźwięk, to nadmiar bodźców. Efekty znamy wszyscy: pozorna tylko obecność, zmęczenie, nadpobudliwość z roztargnieniem. Czy od hałasu można jeszcze uciec? – serdecznie zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Halber, autorką książki „Hałas‟ (Cyranka 2024).
Hałas jest wszechobecny. Nieustannie docierają do nas angażujące dźwięki, powiadomienia, informacje. W czasach, gdy jesteśmy stale dostępni, trudno skupić na czymś uwagę. Niełatwo znaleźć spokój. To jest książka o jego braku. O polaryzacji w sieci, chaosie informacyjnym, kapitalizowaniu naszego zaangażowania, o samotności, rozpraszaniu uwagi, ale też o współczesnej pracy i hałaśliwych miastach, w których żyjemy. O trudnej do zniesienia kakofonii. A także o możliwych drogach ucieczki. O tym, co jest w ważne i jak poszukać schronienia.
Małgorzata Halber w książce „Hałas” przygląda się formom przesytu. Twierdzi, że hałas jest sumą bodźców akustycznych, ekonomicznych, społecznych, optycznych. A jego skutkiem – rozproszenie. Bazując na doświadczeniach własnych i treściach kultury, pokazuje, jak niewiele trzeba, by rozproszyć się w tej szczodrze bodźcującej współczesności.
Na hałas w opinii Małgorzaty Halber składają się:
/ hałas akustyczny
/ ilość dziennie przyswajanych informacji
/ tempo, tak zwane tempo życia
/ ilość produktów
/ ofert
/ możliwości
/ powiadomienia
/ susza
/ upał i zmiany pogody
/ samotność czy raczej: poczucie osamotnienia
/ patodeweloperka
/ brak sklepów na ulicach
/ piętnaście lat czytania komentarzy internetowych
/ lęk
/ zmęczenie
/ chroniczne zmęczenie
/ zatarcie się różnicy między czasem prywatnym a czasem pracy
/ złożona trauma z dzieciństwa
/ przymus produktywności
/aktualizacje
/ ścinanie drzew
/ tłumaczenie rzeczywistości wymogami rynkowymi.
Lista jest otwarta.
Z każdym z tych zjawisk z osobna bylibyśmy w stanie żyć. Dopiero kiedy kumulują się po cichu, od momentu przebudzenia, gdy odczuwamy poczucie winy, że jemy nie dość zdrowe śniadanie, stajemy się wściekłymi, zmęczonymi, bezradnymi przedstawicielami społeczeństwa osiągnięć, społeczeństwa, które zastąpiło swoje życie przymusem produktywności.
Z Małgorzatą Halber będzie rozmawiać Aneta Lehmann.
Organizatorami spotkania są Gdańskie Targi Książki (Jednostka Kultury sp. z o.o.) i Europejskie Centrum Solidarności.
gościni
Małgorzata Halber | Pisarka i rysowniczka, uprawiała też inne zawody. Magistra filozofii, feministka. Autorka „Najgorszego człowieka na świecie” (Znak 2015) i lifestylowego komiksu „Bohater” (Znak 2015). Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka w Warszawie i Zakroczymiu. Chciałaby, żeby ludzie byli mili dla siebie, a Polska bogata.
prowadząca
Aneta Lehmann | Kulturoznawczyni, architektka wnętrz i gedanistka. W praktyce skupia się przede wszystkim na edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki, planowaniu i realizacji wystaw oraz wydarzeń kulturalnych. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 roku współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury, w tym z ECS oraz Instytutem Kultury Miejskiej.