NADZIEJA W CZASIE BEZNADZIEI | 14 ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL

Nadzieja jest motywem przewodnim ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL 2020 i nie opuszcza nas, choć w 14-letniej historii imprezy po raz pierwszy zmuszeni jesteśmy przenieść projekcje festiwalowe z sali kinowej do internetu. Widzowie wybiorą najlepszy film festiwalu, głosujcie i zdobywajcie nagrody. A na wystawę fotografii Jana Grarupa, bohatera jednego z filmów, zapraszamy do ogrodu zimowego ECS.

Choć AAFF to festiwal kinowych nowości, a z pandemią borykamy się nie dłużej niż 10 miesięcy, to już udało się znaleźć wiele punktów odniesienia do COVID-19.
– Nie po to, aby wzmagać niepokój, ale po to, aby pokazać siłę człowieka mierzącego się z kataklizmem albo innym wyzwaniem, które wydaje się nie do pokonania – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej. – Nie są to filmy z prostym happy endem, głęboko poruszają, ale przy odrobinie uważności możemy dostrzec w nich cień nadziei – wyrażanej jako niezgoda na agresję i dyskryminację.

Pełni nadziei i dobrych energii są bohaterowie naszej kampanii DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ PRACĘ W PANDEMII. Ich twarze promują festiwal – piekarz, pielęgniarka, studenci, aktywistka społeczna. To osoby, które w czasie izolacji społecznej nie mogły i nie chciały przerwać pracy, wspierały innych i nadal wspierają. Ich postawa niesie nadzieję, że solidarność przez małe „s” jest możliwa i niesie wielkie dobro.

Decyzja o przeniesieniu festiwalu do internetu nie była łatwa.
– Corocznie AAFF to rodzaj święta dla zespołu ECS, czas bezpośrednich spotkań i rozmów z twórcami, publicznością, wolontariuszami. Będzie nam tego brakowało – mówi Iwona Katarzyńska-Czaplewska, współautorka AAFF. – Dzięki wsparciu partnerów, zaangażowaniu i wzajemnej życzliwości wewnątrz zespołu mamy przekonanie, że ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL online to nowe możliwości. Cieszymy się, że widzowie zaproszą nas do swoich domów.

Na AAFF online zapraszamy na platformę mojeekino.pl. Od 14 do 18 października zaprezentujemy tam 10 festiwalowych tytułów – dokumenty i fabuły, również obsypane nagrodami, jak Grand Prix Berlinale 2020. Większości z tych filmów nie zobaczycie w dużych kinach. Dostęp do pojedynczego filmu kosztuje 10 zł, a karnet na wszystkie projekcje – 80 zł. Online odbędzie się głosowanie na najlepszy film festiwalu, do którego zapraszamy wszystkich widzów, nagrody czekają.
W strefie bezpłatnej: spotkania z twórcami, zwiastuny i zapowiedzi filmowe gości i kuratorów festiwalu. Jako wideoklip online zrealizujemy też instalację dźwiękową, która miała rozbrzmiewać w ogrodzie zimowym ECS.

Do siedziby ECS zapraszamy na wydarzenia towarzyszące: wystawę zdjęć Jana Grarupa, fotografa, bohatera filmu Fotograf wojny, zbiórkę DOBRYCH SŁÓW do skrzynki artystki Magdaleny Peli i wystawę prac 21 postulatów Młodych Ponad Podziałami.

Ufamy, że w bezpiecznych czasach spotkamy się w audytorium ECS na pokazie zwycięskiego filmu 14 AAFF!