Solidarność nie jest historią zamkniętą. Naszym zadaniem jest odczytywanie jej ideowego przesłania na co dzień, dostrzeżenie jej inspirującej mocy. W obliczu wojny w Ukrainie, kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej i – trwającej nadal – globalnej pandemii jesteśmy w przełomowym momencie rozwoju naszej cywilizacji.
Tylko ponadnarodowa solidarność i silnie rozwinięta wspólnotowość mogą przeciwstawić się niebezpiecznym tendencjom: radykalizacji poglądów, ksenofobicznym zachowaniom, dezinformacji i niszczeniu społeczeństw obywatelskich. Czy stać nas dziś na solidarność? Co, jeśli nie solidarność? – na te pytania szczególnie intensywnie szukamy odpowiedzi w sierpniu, miesiącu kluczowym dla pamięci pokojowej rewolucji Solidarności.
Zapraszamy na kilkudniowe Święto Wolności – na debaty, działania artystyczne, wydarzenia symboliczne – do którego swoistym prologiem jest jubileusz 5-lecia programu i przestrzeni SOLIDARNOŚĆ CODZIENNIE, realizowanego na 3 piętrze ECS. To aktywność społeczna naszej instytucji służąca wzmacnianiu zaangażowania obywatelskiego, budowaniu dialogu, tworzeniu innowacji i praktykowaniu solidarności. Codziennie.
Basil Kerski
dyrektor ECS