Projekt Uzmysłowienie powstał przede wszystkim po to, aby nikt nie napotykał w ECS barier, które uniemożliwiłyby mu korzystanie z kultury. Z myślą o osobach niewidzących udoskonalamy przestrzeń w budynku, podnosimy kompetencje zespołu ECS w pracy z osobami z niepełnosprawnością oraz organizujemy warsztaty dla młodzieży w wieku 15–21 lat i spacery architektoniczne po budynku ECS dla osób posługujących się polskim językiem migowym (PJM). ECS pozyskało na ten cel środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt rozpoczął się w październiku 2022, a zakończy w czerwcu 2023.
– Uzmysłowienie to projekt artystyczny i edukacyjny, w którym zwracamy uwagę na demokratyczne doświadczanie przestrzeni, a w konsekwencji zwiększamy podmiotowość osób głuchych i niewidzących w dostępie do instytucji kultury – opowiada Sylwia Bruna z Działu Projektów Obywatelskich ECS, koordynatorka projektu. – Działamy w trzech obszarach. Już w grudniu z naszej oferty skorzystają m.in. uczniowie i uczennice Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie, to aktywność na rzecz współuczestnictwa w kulturze i integracji. Również w grudniu rozpoczną się lekcje polskiego języka migowego dla części zespołu ECS, a w styczniu i lutym zaplanowaliśmy szkolenie savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób wzmacniamy kompetencje pracowników ECS, którzy na co dzień pracują z gośćmi. I trzeci obszar, trwałe dobro materialne, to montaż w ECS planów tyflograficznych, czyli map miejsc tworzonych w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących oraz stworzenie w bibliotece stanowiska pracy w pełni dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami.
Przedsięwzięcie jest finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach projektu „Kultura bez barier”.
Zaplanowane działania
- Warsztaty artystyczne dla młodzieży
/ cykl zajęć dla młodzieży, czego efektem będzie wystawa - Spacery architektoniczne w Polskim Języku Migowym
/ oferta adresowana dla osób dorosłych i młodzieży - Podnoszenie kompetencji zespołu ECS
/ nauka polskiego języka migowego (PJM) dla części zespołu
/ szkolenie savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami - Doskonalenie przestrzeni ECS
/ montaż planów tyflograficznych (mapy miejsc tworzone w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących)
/ stworzenie w bibliotece stanowiska pracy w pełni dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami
Dofinansowanie | 248 880,00 zł
Kontakt
e-mail: dostepnosc@ecs.gda.pl
Koordynatorka projektu
Sylwia Bruna, tel./sms: +48 517 368 127
Zespół projektowy
Alina Andrieu, tel./sms: +48 506 196 153
Magdalena Fryze-Seroka, tel./sms: +48 506 196 038
Katarzyna Granacka, tel./sms: +48 517 038 192
Aneta Lehmann, tel./sms: +48 516 283 659
Rafał Seremak, tel./sms: +48 501 865 163