Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica to największa w Polsce bezpłatna, pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3 miliony tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.

Baza oferuje dwa rodzaje dostępu do publikacji:

  • nieograniczony – publikacje oznaczone zieloną kropką są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń z każdego urządzenia.
  • ograniczony – publikacje są dostępne TYLKO na wyznaczonych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. Terminale pozbawione są dostępu do internetu, a możliwość kopiowania tekstu do edytora jest ograniczona.

Biblioteka Europejskiego Centrum Solidarności, jest biblioteką partnerską projektu Academica i umożliwia korzystanie z terminalu w godzinach swojej pracy, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 16.00.

Katalog umożliwia przeglądanie zasobów, rezerwację wybranych pozycji oraz sprawdzenie dostępności terminali w bibliotekach partnerskich.

Rezerwacji wybranych pozycji dokonywać mogą tylko zarejestrowani użytkownicy portalu Academica. Z kolei udostępnianie publikacji za pomocą terminala znajdującego się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności odbywać się może również konta instytucjonalnego (nie wymagającego od użytkownika rejestracji w systemie).

Rejestracji na konto indywidualne w Europejskim Centrum Solidarności dokonuje bibliotekarz. Użytkownik rejestrowany otrzymuje hasło dostępowe oraz login umożliwiający pracę tylko na terminalach zlokalizowanych w wybranej przez siebie placówce. Po zarejestrowaniu rezerwacji materiałów dokonywać można z dowolnego komputera.

Zarejestrowany użytkownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.

CWPN Academica oferuje

  • pełnotekstowe przeszukiwanie ponad 2,5 miliona współczesnych publikacji naukowych: artykułów, monografii, podręczników i skryptów
  • inteligentny system ograniczania wyników wyszukiwania i ich wizualizacji
  • nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access
  • możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim w bibliotece należącej do systemu Academica
  • możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend.