ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL to coroczny festiwal filmowy organizowany w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności. Jego tematem przewodnim są różne wymiary wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Widzowie mają okazję oglądać filmy fabularne i dokumentalne z całego świata, w tym premiery. Projekcjom towarzyszą spotkania z artystami i twórcami kultury. Namysł nad kondycją współczesnego świata ma inspirować ludzi do zmiany rzeczywistości. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12–19 października 2024.

Laureat AAFF 2023

Estoński dokument „Siostrzeństwo świętej sauny” w reż. Anny Hints zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszego filmu 17. All About Freedom Festival!
– W naszym poczuciu film, poprzez przybliżenie idei siostrzeństwa, w pełni odpowiada na zaakcentowany w tej edycji obszar związany ze współbyciem oraz dobrem wspólnym, jednocześnie najtrafniej ze wszystkich konkursowych filmów odpowiada na tematykę społeczności związanej z aktualnie bardzo ważnym społecznie tematem w obszarze praw kobiet, kobiecości i uważności. „Siostrzeństwo świętej sauny” jest również idealnym przykładem solidarności, w tym wypadku wśród kobiet, zobrazowanym w bardzo przystępny i jednocześnie artystyczny sposób. – tak swój wybór uzasadniają członkowie jury AAFF 2023 w składzie: Alicja Jabłonowska, Tomasz Kolankiewicz oraz Agnieszka Szydłowska.
Gratulujemy reżyserce i przy okazji trzymamy kciuki za jej film, który jest aktualnie estońskim kandydatem do Oscara!

21/10/2023

Wyniki konkursu na motyw graficzny festiwalu filmowego AAFF

Projekt Jana Kowalskiego, artysty z Wrocławia, jury konkursu na motyw graficzny filmowego All About Freedom Festival oceniło najwyżej. Już jesienią zwycięska praca będzie promować osiemnastą edycję tej imprezy. Do udziału w konkursie stanęło 87 prac.

Konkurs na opracowanie motywu graficznego 18. edycji filmowego ALL ABOUT FREEDOM FESTIVAL trwał 37 dni, ogłoszono go 1 marca. Napłynęło 87 prac. Ich twórczyniami i twórcami było 65 osób z Polski, Białorusi i Ukrainy, z większych i mniejszych ośrodków, studentki i studenci szkół artystycznych, ale i grono profesorskie.
Powtarzającymi się motywami były: klatka, ptaki, kamera, latawce, taśma filmowa.
– Wybór najlepszego projektu okazał się wyzwaniem, choć brzmi to jak truizm, obrady jury do końca były intensywne. Niełatwo stworzyć projekt, który będzie oddawał ideę festiwalu, wyznaczał nowe kierunki interpretacji hasła „wolność”, przyciągnie uwagę w przestrzeni miejskiej, a do tego, poprzez nowoczesną plastykę, ożywi ducha festiwalu z osiemnastoletnią tradycją – zauważa Krystyna Weiher-Sitkiewicz, członkini jury.

Jury najwyżej oceniło – choć nie jednogłośnie – twórczą swobodę i spontaniczność projektu Jana Kowalskiego, żywiołowość kreski, dwuznaczność motywu i odmienność od poprzednich festiwalowych grafik.
– Żyjemy w niepewnych czasach, pełnych wyzwań, gdzie trzeba działać szybko i spontanicznie, ale zarazem pewnie i odważnie. Praca Jana Kowalskiego najlepiej oddaje ten charakter, dodatkowo podkreślając jedną z nielicznych stałych dla nas wszystkich, potrzebę wolnego i spokojnego domu – mówi Dominika Janicka, członkini jury.
Jan Kowalski w 2023 roku obronił dyplom z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To artysta wizualny, grafik, twórca obiektów, członek kolektywu artystycznego Zbiór, współzałożyciel i kurator galerii-pracowni Serwis.

Organizatorem konkursu było Europejskie Centrum Solidarności, a jego partnerem Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

JAN KOWALSKI
Artysta wizualny, grafik, twórca obiektów. Członek kolektywu artystycznego Zbiór, współzałożyciel i kurator galerii-pracowni Serwis. Dyplom obronił na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2023). Pracuje w klasycznych technikach grafiki warsztatowej, m.in. intaglio, sitodruk, poszukując w nich własnego wyrazu. Często wykracza poza klasyczne formy, tworząc instalacje oraz obiekty. W swoich realizacjach snuje rozważania na temat tożsamości, pochodzenia, religii, zmian społecznych.
Uczestnik wielu wystaw m.in. Biennale plakatu (Boliwia, 2022), cyklu wystaw prac studenckich (Gdańsk, Wrocław, Wilno, Belgrad, 2021–2022), Najlepsze dyplomy (BWA Wrocław, 2024). Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2018).

JURY
Adam Ignaciuk | grafik, projektant znaków graficznych, książek i publikacji
Dominika Janicka | architektka, projektantka, kuratorka, dyrektorka artystyczna Instytutu Designu w Kielcach
Krystyna Weiher-Sitkiewicz | kustoszka Muzeum Narodowego w Gdańsku, edukatorka filmowa, antropolożka i kuratorka wystaw
prof. Sławomir Witkowski | malarz, grafik, pedagog, dziekan Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku