Kolędowanie było pierwszym wspólnotowym rytuałem, jaki ustanowiło Europejskie Centrum Solidarności po otwarciu budynku przy placu Solidarności 1. Ta edycja kolędowania otwiera jubileuszowy, dziesiąty rok obecności ECS w tym miejscu. Zapraszamy do wspólnego muzykowania, będą niespodzianki, wszak to wieczór Trzech Króli.

/ bezpłatne bilety będzie można pobierać online lub w kasie ECS od 3 stycznia 2024, godz. 10.00

Tradycyjnie w pierwszą sobotę stycznia zapraszamy do ogrodu zimowego ECS całe rodziny na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.
– Zespół ECS czeka na ten wieczór, to najlepszy początek nowego roku, jaki może nam się zdarzyć. Wyglądamy gości, żeby wymienić dobre myśli i dać sobie nadzieję – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Wszyscy przybyli otrzymują kolędowniki zaprojektowane specjalnie na ten wieczór. Wspólnie uczymy się nowych utworów, historycznych lub współczesnych.
– Nie stawiamy na wirtuozerię, ale dobrą energię wspólnie spędzonego wieczoru – opowiada Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS, która co roku rozpoczyna kolędowanie uderzeniem w gong. – Choć trzeba przyznać, że po tych kilku latach wspólnego śpiewania idzie nam coraz lepiej, tym bardziej, że wspierają nas animatorzy wokalni i okazjonalny chór ECS, w skład którego wchodzą pracownicy, współpracownicy, rodziny oraz przyjaciele, przewodnicy turystyczni i wolontariusze, których na co dzień można spotkać w ECS.

W tej roli animatorów wokalnych niezmiennie od lat: Aleksandra Kucharska-Szefler – śpiewaczka operowa, doktor hab. sztuk muzycznych, prowadząca klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, i Jakub Kornacki – aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, realizujący się głównie w muzyce, można go usłyszeć m.in. z formacją Kanaan.

Za fortepianem tradycyjnie siądzie Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka łącząca zamiłowanie do muzyki dawnej z badaniami muzyki ludowej i regionalnej Kaszub, doktor hab. sztuk muzycznych, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. A z akordeonem stawi się Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Tego wieczoru po raz pierwszy publicznie zostanie wykonana czwarta już kolęda z kolekcji, którą tworzy ECS – „Gdzie jest Dziecię?”.
– Bardzo się cieszymy, mogąc ofiarować nową kolędę wszystkim naszym przyjaciołom – mówi Magdalena Mistat. – Ta jest inna niż wszystkie pozostałe, które powstały z inspiracji ECS, choć jak te wcześniejsze koresponduje z emocjami, które w sobie nosimy. Proces twórczy rozpoczyna się z rocznym wyprzedzeniem, a więc życie, aktualne radości i zgryzoty, zawsze znajdują w naszych kolędach odzwierciedlenie.

Na kolędowanie przybędą muzycy, którzy dokonali studyjnego nagrania tego utworu. Usłyszymy Basię Pospieszalską. Zagrają: Patrycja Wybrańczyk – ksylofon, Sławek Koryzno – perkusja, instrumenty perkusyjne, Emil Miszk – trąbka, Jakub Klemensiewicz – saksofon tenorowy, Mikołaj Basiukiewicz – fortepian i Michał Bąk – kontrabas.
W roli mistrza ceremonii i narratorów aktorzy: Edyta Janusz-Ehrlich, Marta Jankowska i Jacek Labijak. Tradycją stało się również to, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. W 2024 roku będziemy opowiadać o tym, jak pod wieloma względami przez te dziesięć lat obecności przy placu Solidarności zmieniło się Europejskie Centrum Solidarności.

UWAGA! Tym, którzy do czytania używają okularów, będą one potrzebne!

Kolekcja kolęd, które powstały z inspiracji ECS

Gdzie jest Dziecię? / 2023
słowa: Monika Milewska, muzyka: Emil Miszk
ilustracje: Natalia Uryniuk, animacja: Ewa Najda

O przepędzeniu diabła / 2022
słowa: Michał Piotrowski, muzyka: Maja Miro
animacja: Joanna Kucharska

Niechaj ci się wyśni / 2021
słowa: Anna Czekanowicz, muzyka: Witosława Frankowska
animacja: Mirosław Miłogrodzki, malarstwo: Beata Polak-Pela, zdjęcia: fotoreporterzy

Ni widu, ni słychu / 2020
słowa: Jarosław Zalesiński, muzyka: Cezary Paciorek
animacja: Aga Balkus