Kolędowanie było pierwszym wspólnotowym rytuałem, jaki ustanowiło Europejskie Centrum Solidarności po otwarciu budynku przy placu Solidarności 1. Ta edycja kolędowania otwiera jubileuszowy, dziesiąty rok obecności ECS w tym miejscu. Zapraszamy do wspólnego muzykowania, będą niespodzianki, wszak to wieczór Trzech Króli.
/ bezpłatne bilety będzie można pobierać online lub w kasie ECS od 3 stycznia 2024, godz. 10.00
Tradycyjnie w pierwszą sobotę stycznia zapraszamy do ogrodu zimowego ECS całe rodziny na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.
– Zespół ECS czeka na ten wieczór, to najlepszy początek nowego roku, jaki może nam się zdarzyć. Wyglądamy gości, żeby wymienić dobre myśli i dać sobie nadzieję – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.
Wszyscy przybyli otrzymują kolędowniki zaprojektowane specjalnie na ten wieczór. Wspólnie uczymy się nowych utworów, historycznych lub współczesnych.
– Nie stawiamy na wirtuozerię, ale dobrą energię wspólnie spędzonego wieczoru – opowiada Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS, która co roku rozpoczyna kolędowanie uderzeniem w gong. – Choć trzeba przyznać, że po tych kilku latach wspólnego śpiewania idzie nam coraz lepiej, tym bardziej, że wspierają nas animatorzy wokalni i okazjonalny chór ECS, w skład którego wchodzą pracownicy, współpracownicy, rodziny oraz przyjaciele, przewodnicy turystyczni i wolontariusze, których na co dzień można spotkać w ECS.
W tej roli animatorów wokalnych niezmiennie od lat: Aleksandra Kucharska-Szefler – śpiewaczka operowa, doktor hab. sztuk muzycznych, prowadząca klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, i Jakub Kornacki – aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, realizujący się głównie w muzyce, można go usłyszeć m.in. z formacją Kanaan.
Za fortepianem tradycyjnie siądzie Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka łącząca zamiłowanie do muzyki dawnej z badaniami muzyki ludowej i regionalnej Kaszub, doktor hab. sztuk muzycznych, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. A z akordeonem stawi się Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Tego wieczoru po raz pierwszy publicznie zostanie wykonana czwarta już kolęda z kolekcji, którą tworzy ECS – „Gdzie jest Dziecię?”.
– Bardzo się cieszymy, mogąc ofiarować nową kolędę wszystkim naszym przyjaciołom – mówi Magdalena Mistat. – Ta jest inna niż wszystkie pozostałe, które powstały z inspiracji ECS, choć jak te wcześniejsze koresponduje z emocjami, które w sobie nosimy. Proces twórczy rozpoczyna się z rocznym wyprzedzeniem, a więc życie, aktualne radości i zgryzoty, zawsze znajdują w naszych kolędach odzwierciedlenie.
Na kolędowanie przybędą muzycy, którzy dokonali studyjnego nagrania tego utworu. Usłyszymy Basię Pospieszalską. Zagrają: Patrycja Wybrańczyk – ksylofon, Sławek Koryzno – perkusja, instrumenty perkusyjne, Emil Miszk – trąbka, Jakub Klemensiewicz – saksofon tenorowy, Mikołaj Basiukiewicz – fortepian i Michał Bąk – kontrabas.
W roli mistrza ceremonii i narratorów aktorzy: Edyta Janusz-Ehrlich, Marta Jankowska i Jacek Labijak. Tradycją stało się również to, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. W 2024 roku będziemy opowiadać o tym, jak pod wieloma względami przez te dziesięć lat obecności przy placu Solidarności zmieniło się Europejskie Centrum Solidarności.
UWAGA! Tym, którzy do czytania używają okularów, będą one potrzebne!
Gdzie jest Dziecię? / 2023
słowa: Monika Milewska, muzyka: Emil Miszk
ilustracje: Natalia Uryniuk, animacja: Ewa Najda
O przepędzeniu diabła / 2022
słowa: Michał Piotrowski, muzyka: Maja Miro
animacja: Joanna Kucharska
Niechaj ci się wyśni / 2021
słowa: Anna Czekanowicz, muzyka: Witosława Frankowska
animacja: Mirosław Miłogrodzki, malarstwo: Beata Polak-Pela, zdjęcia: fotoreporterzy
Ni widu, ni słychu / 2020
słowa: Jarosław Zalesiński, muzyka: Cezary Paciorek
animacja: Aga Balkus