CZEŚĆ! to program dla nowych mieszkanek i mieszkańców Gdańska, realizowany w Europejskim Centrum Solidarności od 2014 roku. Głównym celem projektu jest wsparcie osób z doświadczeniem migracji i/lub uchodźtwa w procesie adaptacji w nowym mieście.
Program kierowany jest do każdej i każdego, kto potrzebuje wsparcia w procesie migracji. Bez względu na to, jak dawno mieszka w Trójmieście.
Regularnie spotykamy się na warsztatach, spacerach i dyskusjach, by praktykować język polski, poznawać możliwości miasta, jego historię, kultury, które w sobie łączy. Znajdujemy odpowiedzi na trudne pytania, dotyczące legalizacji pobytu, prawa pracy, różnic kulturowych i innych kwestii, które mogą być oczywiste, lecz pomagają się zadomowić, jak ekologia czy działalność organizacji pozarządowych.
Przede wszystkim jednak tworzymy wspólnotę, bezpieczną przestrzeń do rozmów, nowych przyjaźni i bezwarunkowego wsparcia.
KONTAKT
Olga Gulińska
e-mail: o.gulinska@ecs.gda.pl
tel.: 58 772 40 34
UWAGA! Nowe mieszkanki, nowi mieszkańcy Gdańska! Tu twoje miasto. Poznajmy się!
Rusza nabór do zimowej edycji programu CZEŚĆ!
Potrzebujesz wsparcia w procesie adaptacji w nowym miejscu? Chcesz zostać częścią wspólnoty migranckiej w Gdańsku? Szukasz miejsca i możliwości do realizacji swoich zainteresowań? – jeśli tak, zgłoś się do zimowej edycji programu, składającej się z 7 bezpłatnych spotkań.
Zaczynamy 9 listopada 2024!
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1
termin | listopad – grudzień 2024
kiedy | w każdą sobotę
język | polski + wsparcie językowe (angielski, ukraiński, rosyjski)
udział | bezpłatny
formularz rekrutacyjny | zgłoś się → do 27 października 2024
informacja | o.gulinska@ecs.gda.pl; +48 507 127 571
edycja ZIMA
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
termin | 9 listopada, sobota, godz. 11.00–15.00
CZEŚĆ! Inauguracja programu
Cześć, w końcu możemy się spotkać! Poznamy się wzajemnie, poznamy też założenia projektu i osoby, które będą nam towarzyszyć przez najbliższe tygodnie. Zwiedzimy wystawę stałą ECS i porozmawiamy o solidarności. Czym jest dla nas? Jak się zmienia? Na ile może odmienić życie pojedynczych ludzi?
termin | 16 listopada, sobota, godz. 11.00–15.00
Moja TRADYCJA
Różnice kulturowe mogą być wyzwaniem w komunikacji. W trakcie warsztatu spróbujemy znaleźć wspólny język, zgłębiając nasze kultury i patrząc na nie z innej perspektywy.
termin | 23 listopada, sobota, godz. 11.00–15.00
Moje PRAWO
Procedury związane z legalizacją pobytu oraz zatrudnieniem w innym kraju, mogą być sporym wyzwaniem. Wraz z ekspertkami zmierzymy się z zawiłościami prawnymi z nimi związanymi.
termin | 30 listopada, sobota, godz. 11.00–15.00
Moja KARIERA
Znalezienie pracy daje poczucie spokoju i stabilizacji. Przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda rynek pracy w Polsce, jakie są jego możliwości i wyzwania. Zaktualizujemy wiedzę o tym, jak napisać dobre CV. Poznamy perspektywy osób z urzędu, rekrutujących oraz przedsiębiorczych.
termin | 7 grudnia, sobota, godz. 11.00–15.00
Moja DROGA
Migracji towarzyszy wiele sprzecznych emocji. Spróbujemy nauczyć się, jak pracować z emocjami, których doświadczamy, znaleźć wewnętrzną równowagę i zadbać o siebie.
termin | 14 grudnia, sobota, godz. 11.00–15.00
Moje WSPARCIE
Żółty, niebieski czy zielony? Obalimy mity i rozwiejemy wątpliwości związane z ekologią i segregacją odpadów w Gdańsku. Oprócz tego poznamy organizacje pozarządowe, które mogą być dla nas wsparciem w wielu aspektach życia.
termin | 21 grudnia, sobota, godz. 11.00–15.00
Moja PRZYSZŁOŚĆ
Każdy finisz to nowy start. Podsumujemy drogę, którą wspólnie przebyliśmy w ciągu dwóch miesięcy. Podzielimy się planami na przyszłość i będziemy wspólnie celebrować zakończenie pewnego etapu.