Jak kultura ukraińska jest postrzegana w Polsce i na świecie? Jaka jest jej obecność w dyskursie publicznym? Kto nadaje ton w tej sprawie, a kto debacie uczestniczy? Czy robi się wystarczająco dużo, aby Ukraina była rozumiana? Podczas Forum FEST, wydarzenia towarzyszącego JarmaRock FEST , porozmawiamy o tym w gronie ekspertek i ekspertów.

W czasie pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie kultura jest językiem i narzędziem, które ma ogromny wpływ na rozumienie Ukrainy i szerokiego kontekstu ukraińskiego. Dotychczasowe doświadczenia społeczno-politycznych zmian w Ukrainie – jak: uzyskanie niepodległości, Pomarańczowa Rewolucja, Majdan, a teraz wielka wojna – pokazały, że kontekst ukraiński objawia się w wielu przestrzeniach, np. w mediach, podczas debat czy festiwali, ale i bywa, że zainteresowanie sprawami ukraińskimi zanika i znów ta kultura jest nieujawniona, nieukazana, tajemnicza…

Paneliści

Kateryna Brodowska | Wykładowczyni, tłumaczka, wolontariuszka i działaczka społeczna, organizatorka wydarzeń i koordynatorka międzynarodowych projektów kulturalnych, właścicielka Broadway Agency. Od 2014 roku mieszka w Gdańsku i zajmuje się popularyzacją kultury ukraińskiej za granicą poprzez organizację różnych wydarzeń kulturalnych: festiwali, pokazów filmowych, prezentacji literackich i kulinarnych, koncertów i spektakli. Jako koordynatorka wydarzeń współpracuje z lokalnymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i miastem Gdańsk.

Maria Burmaka | Wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów. Tematyka jej utworów dotyczy zdobycia niepodległości przez Ukrainę i prawie wszystkich przełomowych wydarzeń historycznych. Artystka nagrała 11 płyt, w tym dwie dla dzieci. Zyskała popularność dzięki przebojom „Oj nie kwitnij, wiosno”,  „Nie bój się żyć”, „Słońcem, niebem, deszczem”. Aktualnie pracuje nad projektem Ulubieni klasycy, w którego skład wejdą kompozycje do wierszy klasyków ukraińskiej poezji, od Szewczenki do Stusa.

prof. dr hab. Igor Hałagida | Polski historyk narodowości ukraińskiej, profesor historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik naukowy IPN w Gdańsku (2001–2018). Specjalizuje się w tematyce poświęconej najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z relacjami polsko-ukraińskimi w XX w. W obszarze jego zainteresowań badawczych są również mniejszość ukraińska w Polsce i Kościół greckokatolicki. Autor licznych książek i artykułów poświęconych tej problematyce. Zasiadałw radzie Muzeum Gdańska (2018–2021). Członek Związku Ukraińców w Polsce. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2015). Wyróżniony nagrodą „Memoria iustorum” za zasługi dla dialogu polsko-ukraińskiego (2008).

Pawło Tabakow | Gwiazda ukraińskiej sceny – wokalista, kompozytor, instrumentalista. Ukończył Wyższą Akademię Muzyczną we Lwowie. Autor 7 albumów muzycznych. Działa w gatunkach pop, pop-rock, jazz, crossove. Wraz z zespołem przeprowadził z sukcesem pięć tras koncertowych po miastach Ukrainy. Koncertował i koncertuje za granicą, m.in. w USA, Kanadzie, Francji, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Włoszech, Danii, Australii i Azerbejdżanie. Zwycięzca projektu wokalnego w ukraińskiej telewizji Voice of Ukraine 2 i popularnego projektu telewizyjnego Szansa. Półfinalista projektu Ukraina ma talent.

Hanna Tiekuczewa | Ukraińska piosenkarka i kompozytorka, do Gdańska przyjechała w 2017 roku z Ługańska, z miasta Antracyt, terenów okupowanych przez Rosję. Ukończyła Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Ługańsku na kierunku pedagogika muzyczna. Niedawno uruchomiła swój własny projekt muzyczny – rockowy zespół Hanna. Otrzymała stypendium kulturalne miasta Gdańska na projekt „Nowe życie Gdańskich melodii: tam, gdzie średniowiecze spotyka się z nowoczesnością” (2020). Album miał premierę w styczniu tego roku. Jest założycielką i kierownikiem ciągle rozwijającego się ukraińskiego chóru Wyrij, który działa w Gamie Gdańskiego Archipelagu Kultury. Zespół składa się z trzydziestu osób, tworzą go Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski oraz mniejszość ukraińska.

Natala Uwarowa | Dramaturżka, scenarzystka. Urodziłа się w mieście Melitopol w obwodzie zaporoskim. Zgłębiała wiedzę z zakresu pracy scenarzysty na kierunku prof. Richarda Krevolina (Szkoła Hollywood w Ukrainie). Jej sztuki teatralne doczekały się licznych inscenizacji w Ukrainie i za granicą, w wykonaniu profesjonalnych oraz amatorskich grup. Otrzymała wiele państwowych nagród i odznaczeń za osiągnięcia twórcze. Autorka sztuki „Szachrajki”, którą Teatr Nawpaky 18 listopada wystawi na scenie B90 podczas 46. JarmaRock FEST.

moderatorka | Mariana Kril, dziennikarka radiowa (Polskie Radio dla Ukrainy, Radiowe Centrum Kultury Ludowej)

JarmaRock FEST | 18–19 listopada 2022

To coroczny festiwal ukraińskiej muzyki i teatru. Uzupełnieniem artystycznej części festiwalu są debaty i spotkania dotyczące kultury ukraińskiej, problemów migracji, zachowania tożsamości. Tegoroczna edycja poświęcona będzie Ukrainie, która bohatersko zmaga się z rosyjską inwazją, broniąc niepodległości i demokratycznych wartości. Podczas festiwalu w klubie B90 odbędą się spektakle teatralne, zaprezentuje się teatr tańca, wystąpią znani i popularni ukraińscy wokaliści, tacy jak: Maria Burmaka, Pawło Tabakow oraz zespoły z Polski i z Ukrainy z headlinerem KOZAK SYSTEM na czele. Specjalny koncert My z Ukrainy dedykowany będzie obrońcom Ukrainy oraz tym wszystkim, którzy pomagają i wspierają ją w tym trudnym czasie.

/ organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski, Teatr Nawpaky