Syndrom Hamleta | reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski | 2022 | dokument | 1 godz. 25 min
film: język ukraiński i napisy po polsku | spotkanie: języki ukraiński i polski
„Syndrom Hamleta” przedstawia pokolenie młodych Ukrainek i Ukraińców, naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Pięć osób, których świat zmienił się w 2014 roku, kiedy Rosja napadła na południowo-wschodnią Ukrainę, spotyka się podczas przygotowań do spektaklu teatralnego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Sceny z prób, w połączeniu z wglądem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością.
Agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku dopisała epilog do filmu.
– Katia, Sławik i Roman walczą w szeregach ukraińskiej armii. Znów są w piekle i walczą o swój kraj, o swoją wolność. Dzięki naszemu filmowi możemy na własnej skórze przeżyć, co to oznacza – opowiada reżyserka filmu Elwira Niewiera. – Rodion, który jest stylistą i kostiumografem, szyje we Lwowie mundury wojskowe. Z kolei Oksana wyemigrowała do Polski, jest aktorką Teatru Powszechnego oraz organizuje pomoc humanitarną.
NAGRODY
▪ Nagroda Grand Prix sekcji La Semaine de la Critique oraz nagroda Niezależnych Krytyków Boccclino di oro na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno (2022)
▪ Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, najwyższe laury dla reżysera najlepszego filmu polskiego (2022)
SPOTKANIE Z TWÓRCAMI
Elwira Niewiera jest reżyserką i scenarzystką. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Piotrem Rosołowskim: „Efekt domina” (m.in. Grand Prix Złoty Róg i Grand Prix Złoty Lajkonik na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig) oraz „Książę i Dybuk” (m.in. Nagroda Venezia Classici za najlepszy film dokumentalny o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2019 za Najlepszy Film Dokumentalny).
▪ Obecność podczas spotkania Rodiona i Sławika uzależniona jest od sytuacji na froncie.