Najważniejsze okładki i archiwalne zdjęcia publikowane począwszy od 1945 roku aż po współczesność – prezentuje „Dziennik Bałtycki” z okazji swoich 80 urodzin. To najdłużej wydawana po II wojnie światowej gazeta codzienna o zasięgu pomorskim.
wernisaż | 8/07/2025 wtorek 17.00
głos zabiorą
/ Maciej Sandecki, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”
/ dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS
„Dziennik Bałtycki” to najdłużej wydawana po 1945 roku w Gdańsku gazeta codzienna obejmująca zasięgiem całe Pomorze. Lider pod względem nakładu, sprzedaży i czytelnictwa w województwie pomorskim. Pierwsze czterostronicowe wydanie „Dziennika” ukazało się 19 maja 1945, gdy mieszkańcy wciąż borykali się z ogromnym głodem, napadami, grabieżami oraz chorobami zakaźnymi i wenerycznymi. To na łamach tej gazety minister administracji publicznej Edward Ochab poinformował o wysiedleniu ludności niemieckiej z terenu Gdańska i województwa. W tym samym czasie, gdy zawiązała się redakcja „Dziennika Bałtyckiego”, powołano do życia Politechnikę Gdańską, otwarto pierwszy browar i rozgłośnię Polskiego Radia.
Wystawa ukazuje w pigułce historię zmieniającego się przez kolejne lata Trójmiasta, Pomorza, Polski i świata, a także samej gazety. Zebrano wybrane okładki „Dziennika Bałtyckiego” z ośmiu dekad, zdjęcia fotoreporterów oraz rysunki nieodżałowanego Zbigniewa Jujki, którego satyra była ilustracją swoich czasów i bawiła kolejne pokolenia czytelników. Zaprezentowano relacje z przemian lat 80., wizyty papieskie, mecze Lechii Gdańsk, a także doniesienia ze świata, jak choćby lądowanie na Księżycu.
Redakcja „Dziennika Bałtyckiego” ma nadzieję, że ta wystawa będzie dla zwiedzających okazją do wzruszeń i odnalezienia również własnej historii.