Witaj w nowym, wspaniałym świecie, świecie AI! Brzmi zachęcająco czy złowrogo? I czy jest to temat na spotkanie w ramach cyklu ECS Historia? Jak najbardziej! – sztuczna inteligencja ma już swoją kilkudziesięcioletnią historię. Zapraszamy na spotkanie z Gniewoszem Leliwą, autorem książki „Sztuczna inteligencja. O czym myśli, gdy nikt nie patrzy?” (Helion, 2025).

O sztucznej inteligencji jest ostatnio bardzo głośno, to nośny temat, nierzadko przedstawiany w tonie sensacyjnym. Czy AI nas zniewoli? Czy wymknie się spod kontroli? A może zabierze nam pracę i zmieni życie w bezproduktywny koszmar?

Rzeczywistość wygląda zgoła inaczej, niż zdają się sugerować clickbaitowe nagłówki w prasie i mediach społecznościowych. Sztuczna inteligencja jest obecna w naszym życiu od wielu lat, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Służy nam pomocą, gdy szukamy czegoś w sieci, kiedy chcemy coś przetłumaczyć, kupić, porównać albo dotrzeć z miejsca A do miejsca B. Odsiewa dla nas spam w poczcie internetowej i chroni urządzenia elektroniczne przed cyberatakami. Oczywiście, ma swoje mroczne strony i tych także powinniśmy być świadomi.

Książka Gniewosza Leliwy w przystępny i rzetelny sposób wprowadza w fascynujący świat sztucznej inteligencji. Bez skomplikowanej matematyki, odwołując się jedynie do niezbędnego minimum, autor przybliża zasady działania i uczenia się sztucznych sieci neuronowych, funkcjonowanie dużych modeli językowych i generatywnej AI, jak słynny ChatGPT, a także omawia ich dzisiejsze możliwości i nadchodzące wyzwania. Odwołuje się przy tym do własnej praktyki zawodowej – od wielu lat współtworzy rozwiązania służące proaktywnej ochronie przed cyberprzemocą i wsparciu osób w kryzysie suicydalnym, dokładając tym samym swoją cegiełkę do prac nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Helion, miała premierę 15 kwietnia 2025.

Z Gniewoszem Leliwą będzie rozmawiać dr Michał Przeperski, historyk i rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski.

gość
Gniewosz Leliwa | Innowator i prekursor sztucznej inteligencji w nurcie łączącym uczenie maszynowe, duże modele językowe i wnioskowanie symboliczne. Dyrektor ds. technologii i współzałożyciel Samurai Labs. Współtwórca rozwiązań AI chroniących przed cyberprzemocą miliony użytkowników Internetu na całym świecie. Z wykształcenia fizyk teoretyk, zajmujący się kwantową teorią pola, który porzucił doktorat na rzecz pracy nad sztuczną inteligencją. Autor wielu patentów i publikacji naukowych z obszaru neurosymbolicznej AI, a także jej zastosowania w wykrywaniu i przeciwdziałaniu takim zjawiskom, jak cybernękanie, ideacje samobójcze czy child grooming.

prowadzący
dr Michał Przeperski | Historyk, wykładowca akademicki, miłośnik słowa pisanego, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski.

/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS, płatność gotówką i kartą płatniczą