„Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy” – to tytuł głośnej książki Macieja Pisuka, scenarzysty i fotografa, współautora scenariusza filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o pięknie tego tekstu oraz o tym, jak być i żyć obok ludzkiego piekła, zauważając w nim prawdę i czułość.

Przeklęta ulica z książki „Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy” Macieja Pisuka to Brzeska na warszawskiej Pradze. Autor kreśli historię wykluczenia, stygmatyzacji i prób przywracania tych, którzy zostali zepchnięci na margines społeczny.

Ulica Brzeska przez lata była uznawana za najniebezpieczniejsze miejsce w stolicy. Nie zapuszczaj się w tamtejsze zaułki – mówiono. To mroczny fragment miasta należący do nożowników, narkomanów, alkoholików i bandytów. Wokół Brzeskiej narosły stereotypy, a ludziom, którzy tam mieszkali odebrano głos. Nikt nie chciał mieć z nimi nic wspólnego – z piętnem przestępców, jakie nosili, a przede wszystkim z ubóstwem, którego nie dało się ukryć.

Tymczasem potężne problemy, które dotykały mieszkanki i mieszkańców warszawskiej Pragi, mówią coś nie tylko o tym konkretnym, zaniedbanym miejscu, lecz także o nas, jako o społeczeństwie. Maciej Pisuk mieszkał tam przez wiele lat. W 2003 roku zaczął prowadzić fotodziennik. Dokumentował życie społeczne na podwórku swej kamienicy, robił portrety sąsiadów i znajomych, z którymi z czasem połączyła go silna więź, a w końcu poprosił, by opowiedzieli mu o swoim życiu. Bohaterowie tych wstrząsających historii zawsze byli świadomi, w jakim celu autor z nimi rozmawia. Mówili otwarcie o trudnych i bolesnych doświadczeniach.

Agnieszka Holland pisze: „Nieduża w rozmiarze książka Pisuka jest przepełniona ogromnym ładunkiem ludzkich losów, krzywdy i cierpienia. Jej chłodny, rzeczowy obiektywizm sprawia, że w uruchomionej empatii nie ma sentymentalizmu ani przesady. Jej bohaterowie otrzymali wolną, pozbawioną osądu przestrzeń, żeby opowiedzieć swoją historię. To ich głos i ich los, który przeplótł się z głosem i losem autora – przez pewien czas jednego z nich”.
Warto posłuchać mieszkańców Brzeskiej.

Z Maciejem Pisukiem będzie rozmawiać dr Hanna Łozowska.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Cyranka, miała premierę 26 września 2024.
/ Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS, płatność kartą płatniczą lub gotówką

gość
Maciej Pisuk | Scenarzysta, konsultant scenariuszowy i fotograf. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Absolwent studium scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi. Publikował m.in. w „Brulionie” oraz antologii „Macie swoich poetów”. Autor i współautor dwunastu scenariuszy do niezrealizowanych filmów fabularnych i dwóch scenariuszy do filmów zrealizowanych – „Jesteś Bogiem” (reż. Leszek Dawid), „Zielona granica” (reż. Agnieszka Holland). Scenariusz filmu „Bez ciebie mnie nie będzie” (o Jacku i Grażynie Kuroniach) został skierowany do produkcji, zdjęcia mają rozpocząć się w 2025 roku. Przez wiele lat mieszkał na warszawskiej Pradze. W latach 2008–2022 pracował nad projektem fotograficzno-reporterskim poświęconym mieszkańcom ulicy Brzeskiej.

prowadząca
dr Hanna Łozowska | Literaturoznawczyni i kuratorka wydarzeń literackich, pracowniczka Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

 

organizacja | Gdańskie Targi Książki (Jednostka Kultury sp. z o.o.) i Europejskie Centrum Solidarności
współpraca | Oficyna Wydawnictwo Fundament