O kapitanie Aleksandrze Fredrze i jego wnuku generale broni Stanisławie Szeptyckim – opowie ich potomek Maciej Szeptycki, opiekun rodzinnego archiwum. Na spotkanie szczególnie zapraszamy uczennice i uczniów szkół ponadpodstawowych. Wstęp wolny.
klasy szkolne | prosimy o potwierdzenie przybycia
Agnieszka Zazula, koordynatorka projektu
/ e-mail: a.zazula@ecs.gda.pl
/ tel.: 58 772 40 01 (poniedziałek – piątek, godz. 10–14)
Maciej Szeptycki z wykształcenia jest inżynierem telekomunikacji, ukończył Politechnikę Warszawską. W Łaszczowie, w jednym z majątków rodzinnych, prowadzi prywatną instytucję kultury – Dom Komedii Aleksandra Fredry. W cyfrowym archiwum pisarza znajduje się ponad 30 tysięcy pamiątek.
– Zapewne większość z nas zna „Zemstę” Aleksandra Fredry i jego bajki, jak „Małpa w kąpieli” czy „Paweł i Gaweł”. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że ten uważany za najwybitniejszego komediopisarza w historii literatury polskiej uczestniczył w wyprawie Napoleona na Moskwę, służył w piątym pułku jazdy, przebył całą kampanię napoleońską jako oficer ordynansowy w sztabie cesarza, za co został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, a później Krzyżem Legii Honorowej – mówi prof. Janusz Rachoń, szef Klubu Myśli Obywatelskiej, który poprowadzi rozmowę z Maciejem Szeptyckim.
Córka Aleksandra Fredry, Zofia, malarka i pisarka, była żoną Jana Kantego Remigiana Szeptyckiego, ziemianina. Wydała na świat siedmiu synów, w tym generała Stanisława Szeptyckiego, współtwórcę polskiej armii po 1918 roku i arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego.
– Wierzę, że niebywała historia Aleksandra Fredry i jego potomków będzie przedmiotem bardzo ciekawej rozmowy – zaprasza prof. Janusz Rachoń.
Organizatorem wydarzenia jest Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.