Izraelczyk Rami Elhanan i Palestyńczyk Bassam Aramin – obaj stracili swoje dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Ojcowie mieliby powód, aby nienawidzić swoich wrogów, być może też siebie wzajemnie. Wybrali inaczej, dlaczego? – zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzi dr Katarzyna Kasia, a po niej na film otwarcia festiwalu.

14-letniej córce Ramiego, Smadar, życie odebrali w centrum Jerozolimy palestyńscy zamachowcy-samobójcy. 10-letnia córka Bassama, Abir, poniosła śmierć w trakcie przerwy przed szkołą z ręki izraelskiego strażnika granicznego. Ich ojcowie zjednoczeni w obliczu straty, od lat niosą świadectwo pokoju. Nawet jeśli ten wydaje się odległy i nieosiągalny.
Nakręcono o nich kilka filmów dokumentalnych. Colum McCaan napisał książkę „Apeirogon” (2020) – nominowaną do Nagrody Bookera, finalistkę Dublin Literary Award, nagrodzoną National Jewish Book Award – do której prawa do ekranizacji zakupił Steven Spielberg.

Rami Elhanan i Bassam Aram należą do Parents Circle – Families Forum (PCFF), organizacji rodziców, którzy stracili dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Ta promuje pojednanie między narodami jako warunek wstępny osiągnięcia trwałego pokoju. Edukuje, organizuje spotkania publiczne i rozpowszechnia w mediach idee dialogu, tolerancji, pojednania i pokoju.
PCFF zrzesza ponad 700 rodzin izraelskich i palestyńskich.

Po rozmowie zapraszamy na film otwarcia festiwalu – „Nie chcemy innej ziemi”, dokument o mieszkańcach palestyńskich osad Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu Jordanu, którzy od dekady toczą batalię o zachowanie swoich domostw.

Bassam Aramin | Mieszka w Jerychu na Zachodnim Brzegu. W wieku 17 lat został uwięziony i spędził siedem lat w izraelskim więzieniu. Studiował historię, uzyskał tytuł magistra w dziedzinie studiów nad Holokaustem na Uniwersytecie w Bradford w Anglii. Po stracie córki został członkiem Parents Circle (2007). Poświęca swój czas i energię na rzecz pojednania izraelsko-palestyńskiego i bezkrwawego zakończenia wojny.

Rami Elhanan | Jerozolimczyk od szóstego pokolenia. Jego ojciec ocalał z Auschwitz. Z zawodu projektant graficzny, służył w armii, jest emerytowanym żołnierzem. Przedstawia się jako Żyd, Izraelczyk, a przede wszystkim jako człowiek. Dołączył do Parents Circle rok po stracie swojej córki (1997). Prowadzi pokojową misję w Izraelu, Palestynie i na całym świecie.

dr Katarzyna Kasia | Filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna. O filozofii mówi, że dostarcza narzędzi, które pozwalają uporządkować myślenie, zastanowić się nad wyborami. Uczy też, że nic nie jest ostateczne.
Powszechnie znana jako komentatorka w audycji TVN24 „Szkło Kontaktowe”. Od lipca 2024 w Telewizji Polskiej wraz z Grzegorzem Markowskim prowadzi program „Kwiatki polskie”.

Film AAFF

Nie chcemy innej ziemi

Zdjęcie: 12409Nie chcemy innej ziemi