Książka „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” (Wydawnictwo Czarne) autorstwa Aleksandry Suławy, to laureatka konkursu wydawniczego Ambasador Nowej Europy 2023. Uroczystość wręczenia nagrody wraz ze spotkaniem autorskim odbędzie się podczas Gdańskich Targów Książki.
/ transmisja: YouTube ECS, Facebook ECS, ecs.gda.pl
Aleksandra Suława – absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej – napisała osobistą, przejmująca i świetnie udokumentowaną książkę. Zafrapowana losami dziadka, prześledziła historie kilkanaściorga Polek i Polaków, emigrantów dwudziestolecia międzywojennego i ich potomków, którzy na mocy umowy międzynarodowej, w liczbie kilkuset tysięcy, wyjechali do pracy we francuskich kopalniach. Po II wojnie światowej stara ojczyzna wezwała ich do powrotu. Wielu wróciło, wśród nich najbardziej znany polski Francuz, Edward Gierek. Zawsze już pozostali rozdarci między dwoma domami.
Kapituła konkursu, dokonując wyboru zwycięskiej publikacji, zwróciła szczególną uwagę na jej zaskakującą aktualność w kontekście obecnej sytuacji Europy, która nieustannie staje wobec wyzwania migracji.
– Autorka w przejmująco szczery i wnikliwy sposób podejmuje ten temat, snując refleksję o tożsamości i narodowej przynależności. Skłania do refleksji nad Europą, która wciąż tworzy się na nowo. Nie jest jednorodna, ale wielotożsamościowa i wielokulturowa. W polską i europejską historię oraz teraźniejszość wpisany jest migracyjny dynamizm – mówi dr Arkadiusz Smagacz z Działu Naukowego i Biblioteki ECS, sekretarz kapituły nagrody. – Autorka nie rozpatruje tej kwestii w kategoriach kryzysu migracyjnego. Ukazuje losy konkretnych bohaterek i bohaterów. Pełna empatii staje obok nich. Nie ocenia, ale stara się zrozumieć. Jej narracja to pasjonujący reportaż o niełatwym procesie adaptacji, poczuciu wyobcowania i próbie odnalezienia się w nowej, często dramatycznej sytuacji.
Rozmowę z Aleksandrą Suławą poprowadzi dr Kamila Łabno-Hajduk, historyczka i politolożka.
Organizatorami konkursu wydawniczego Ambasador Nowej Europy są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu. Odbyło się już XI edycji.
Jury skupia się na odnajdywaniu merytorycznych i bardzo często nieoczywistych interpretacji nowych odsłon europejskiej solidarności, wzajemnych interakcji oraz nieustannego przenikania się historii, kultury oraz doświadczeń polityczno-społecznych narodów i społeczeństw Europy.
W edycji 2023 o laury walczyły 62 tytuły, zgłoszone przez 28 wydawców oraz członkowie kapituły. Zakwalifikowano 47 książek, które reprezentują różnorodne formy wydawnicze i literackie: reportaże, eseje, biografie, książki naukowe i popularnonaukowe, beletrystykę a także poezję. Kapituła wybrała pięć książek, które znalazły się w gronie nominowanych, a w drugim etapie – zwycięski tytuł.
Zapraszamy do Wydawnictwa Czarne podczas GTK, stoisko nr 13
/ sprzedaż nagrodzonej w konkursie książki
/ podpisywanie książki przez autorkę: niedziela, 15 września, godz. 13.00