Dlaczego bunt na taką skalę wybuchł właśnie w Stoczni Gdańskiej? Kto dał sygnał i jak zareagowali szeregowi robotnicy? Jak to się stało, że do protestu dołączyły inne zakłady pracy? – zapraszamy na spotkanie z bohaterkami i bohaterami tamtych czasów, którzy odpowiedzą na te i wiele więcej innych pytań.

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Tadeusz Fiszbach, Bożena Grzywaczewska, Maciej Grzywaczewski, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Jacek Taylor i Danuta Wałęsa.

Wielki strajk, którego centrum w sierpniu 1980 roku stała się Stocznia Gdańska, zakończył się umową z władzą, zapoczątkował transformację – zmienił Polaków oraz tory polskiej historii w sposób i w tempie, którego nikt się nie spodziewał. To wielowątkowa opowieść, w której występuje wielu bohaterów. Strajk bowiem szybko ogarnął cały kraj, zagarniając nie tylko robotników, ale i pracowników średniego szczebla, inżynierów, pracowników biurowych, przekroczył ramy protestu robotniczego. Sierpniowy strajk wyzwolił wielką energię i zmienił polskie społeczeństwo. Powstał pierwszy za żelazną kurtyną, niezależny od komunistycznych władz, ruch społeczny NSZZ „Solidarność”.

– Pamiętajmy, dzięki bohaterkom i bohaterom Sierpnia żyjemy dziś w wolnym, demokratycznym kraju. Dzięki nim jesteśmy lepsi, mocniej zakorzenieni w demokracji, bardziej doświadczeni w obywatelskim, wspólnotowym działaniu – mówi dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych i zbiorów.

Rozmowę poprowadzi redaktor Barbara Szczepuła, reportażystka i publicystka, autorka książek, m.in. biografii znanej opozycyjnej działaczki demokratycznej doby PRL, sygnatariuszki Porozumienia Gdańskiego Aliny Pienkowskiej – „Miłość w cieniu polityki” (2013).