Ni to otwarte księgi, ni ptaki w locie, ale pewne, że śnieżnobiałe jak mewy. Zapraszamy do biblioteki na wernisaż instalacji artystycznej Leć za marzeniem, autorstwa Macieja Jabłońskiego, z okazji 10 urodzin ECS. W programie spotkanie z artystą, rozmowa o marzeniach z psycholożką Ewą Woydyłło-Osiatyńską i performatywne czytanie przesmacznego letniego opowiadania Itala Calvino znad ciepłego morza.

instalacja artystyczna | Maciej Jabłoński
rozmowa | Ewa Woydyłło-Osiatyńska
czytanie performatywne | Marta Jankowska i Piotr Biedroń
muzyka | Piotr Sutt
gospodyni spotkania | Katarzyna Żelazek
tłumaczenie na PJM | stowarzyszenie Okno na Świat: Eliza Lenczewska i Łukasz Lenczewski

instalacja artystyczna | Leć za marzeniem
Instalację tworzą dwie chmury obiektów, jedna w środkowej części biblioteki ECS, druga przy przeszklonej ścianie z widokiem na ogród zimowy. Ni to otwarte księgi, ni ptaki w locie, ale pewne, że śnieżnobiałe jak mewy. Autorem instalacji jest Maciej Jabłoński, artysta z Łodzi.
– Z radością przyjąłem zaproszenie do tego projektu. Znałem już wcześniej ECS, to fascynujące miejsce. Tutejsza biblioteka zachwyca urzekającą przestrzenią. Od razu wiedziałem, że tematem pracy będzie odkrywanie nowych horyzontów, samorozwój, poszukiwanie wyzwań i realizacja marzeń – mówi Maciej Jabłoński. – Nawiązuję zarówno do książek, dosyć bezpośrednio, ale jednak niedosłownie, jak i do ptaków, które wzbijają się w górę, grupują do wspólnego lotu w nowe miejsce. Może to duchy książek? Może coś nam umyka, ulatuje, kiedy karmimy się tylko krótkimi informacjami z Internetu czy telewizji? A może to poszukiwanie nowych dróg, nowych szlaków, nowych horyzontów? Książki nie tylko dają wiedzę, ale ośmielają nas do przekraczania własnych granic, pozwalają iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem, jak pisał pewien marynarz, Joseph Conrad. Moje marzenia lecą, to nawet jeszcze lepiej, niż tylko iść.

dr Maciej Jabłoński | Artysta wielomedialny, tworzy obiekty, instalacje i książki artystyczne, prace na pograniczu technik i stylistyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pracuje na Politechnice Łódzkiej na kierunku Wzornictwo, gdzie prowadzi pracownię rzeźby. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

***

rozmowa | Jak lecieć za marzeniem, żeby nie skończyć jak Ikar?
Marzenia, pragnienia, cele. Czym są? Czy warto je mieć? Jak się motywować do ich osiągnięcia? – zaproszenie do rozmowy przejęła dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Gospodynią spotkania będzie redaktorka Katarzyna Żelazek.

Ewa Woydyłło-Osiatyńska | Absolwentka historii sztuki i podyplomowego dziennikarstwa, najbardziej znana jednak jako psycholożka. Specjalistka terapii uzależnień. Przez ponad 30 lat w Fundacji im. Stefana Batorego kierowała Regionalnym Programem Przeciwdziałania Uzależnieniom. Przyczyniła się do rozpowszechnienia w Polsce modelu leczenia uzależnień opartego na filozofii AA, Anonimowych Alkoholików. Autorka wielu książek, m.in. „Żyć lepiej. O rozwoju osobistym” (2024), „Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie” (2024), „Sekrety kobiet” (2022).

***

czytanie performatywne | Italo Calvino. Przygoda czytelnika
/ z tomu: „Trudne miłości”, tłum. Anna Wasilewska, Państwowy Instytut Wydawniczy (2022)

Zabierzemy Państwa nad ciepłe włoskie morze, tam gdzie zmierza Amedeo Oliva, aby zrealizować swoje wakacyjne marzenie. Miniemy gwarną kawiarnię i ruchliwą uliczką, przeciskając się na rowerze między wszędobylskimi vespami a zniecierpliwionym dostawcą pieczywa, dotrzemy na wysuszone morskim wiatrem urwisko… „Przygodę czytelnika” zaprezentują nam gdańscy aktorzy – Marta Jankowska i Piotr Biedroń.

Odgłosy miasteczka, fal ciepłego morza, wiatru, cykad i nadbrzeżnych ptaków zebrał nad jeziorem Garda i wybrzeżem Toskanii (niektóre o trzeciej w nocy) prof. Piotr Sutt. Potem dograł dźwięki na kilkunastu ręcznie robionych instrumentach perkusyjnych ze swojej przeogromnej kolekcji. Co ważne, nie w studio, ale na świeżym powietrzu, aby efekt był jak najbardziej naturalny.
– Dawno nie miałem tak wielkiej przyjemności rozmawiać z przyrodą jej językiem – mówi Piotr Sutt. – To niesamowite uczucie móc wtórować naturze na instrumentach, które wtapiają się w jej piękno i brzmienie. Synergia sił natury i sztuki muzycznej zawsze mnie fascynowała, dlatego z wielka radością podjąłem się nagrać i zagrać koncert brzmień ukochanej Italii, nie tylko tej nadmorskiej, ale także górskiej i miejskiej.

Opowiadanie „Przygoda czytelnika” pochodzi z tomu „Trudne miłości”, na który składa się cykl trzynastu utworów pisanych w latach 1949–1967. Autorem jest Italo Calvino (1923–1985) – włoski pisarz i eseista. Po II wojnie światowej był dziennikarzem komunistycznego dziennika. Po inwazji wojsk radzieckich na Węgry (1956) porzucił włoską partię komunistyczną. Później m.in. redagował własne awangardowe pismo literackie.
„Trudne miłości” po raz pierwszy ukazały się w Polsce w 2022 roku. Kolejne tytuły Itala Calvino wydaje Państwowy Instytut Wydawniczy.

Marta Jankowska | Aktorka teatralna i telewizyjna, coach. Grała na deskach Starego Teatru w Krakowie i Teatru Wybrzeże. Uczy aktorstwa na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prowadzi warsztaty dla studentów z rozwoju osobistego. Inicjatorka i gospodyni Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku. Właśnie realizuje marzenie o studiowaniu psychologii na warsztatach – Psychologiczne aspekty zmiany.

Piotr Biedroń | Aktor teatralny i filmowy. Nauczyciel Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, współpracuje również z Uniwersytetem Gdańskim. Przede wszystkim aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie stworzył wiele postaci, warto zobaczyć go w roli Macieja Palucha w spektaklu ,,Piękna Zośka”, w roli Diego w spektaklu ,,Ciemności kryją ziemię”, czy w roli Biffa w spektaklu ,”Śmierć komiwojażera”.

prof. Piotr Sutt | Solista perkusista, kameralista, dyrygent, promotor sztuki perkusyjnej. Kierownik Katedry Perkusji Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej. Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia i Pi Dance Theatre w Nowym Jorku. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Koncertuje niemalże w całej Europie i Meksyku.

/ Za użyczenie prawa do przeczytania tekstu Itala Calvino dziękujemy polskiemu wydawcy, Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu