/ 17.00–18.30
Śladami polskiego postpunka | spacer subiektywny z Rafałem Księżykiem
Zapraszamy na spacer po wystawie stałej z Rafałem Księżykiem w roli przewodnika – dziennikarzem, krytykiem muzycznym i autorem książek o polskiej kulturze niezależnej.
/ spacer po wystawie stałej
/ grupa 25-osobowa
/ bilet w cenie 1 zł → dostępny w kasie ECS w dniu wydarzenia od godz. 16.30
/ zbiórka vis-à-vis kas (parter)
Spacer nazywany jest subiektywnym, bo szlak wyznaczają osobiste opowieści, tym razem mniej oczywiste wątki – kontrkultura i muzyka alternatywna w epoce Solidarności. Mowa będzie o punku, reggae, postpunku. Jak nieformalne grupy radziły sobie w opresyjnej rzeczywistości? Co się działo poza oficjalnym obiegiem? Jak bunt końcówki PRL brzmiał w klubach, piwnicach i na ulicach?
Kontrkultury na własną rękę kładły fundamenty społeczeństwa obywatelskiego, to fakt.
Rafał Księżyk od lat dokumentuje historię polskiej muzyki i scen niezależnych. Ma na swoim koncie kilka książek – „Śnialnia. Śląski underground” (Wydawnictwo Literacie 2023), „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989–1993” (Wydawnictwo Czarne 2024) i „Fala. Rok 1984 i polski postpunk” (Wydawnictwo Czarne 2025).
Po spacerze zapraszamy do biblioteki na spotkanie autorskie.
/ 19.00–20.00
Fala. Rok 1984 i polski postpunk | spotkanie autorskie
Rozmowę z Rafałem Księżykiem, autorem książki „Fala. Rok 1984 i polski postpunk”, która miała premierę 5 marca 2025, poprowadzi Natalia Soszyńska.
/ biblioteka ECS
/ wstęp wolny
/ w sklepie ECS będzie można zaopatrzyć się w dwie książki (w dniu wydarzenia, godz. 19.00–20.00): „Fala. Rok 1984 i polski postpunk” (79 zł) i „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” (59 zł)
Gdy za żelazną kurtyną niezmiennie trwa Orwellowski „rok 1984”, najlepszym sposobem, by wskoczyć w inną rzeczywistość, jest założenie zespołu rockowego. Do tego właśnie 1984 zabiera nas w podróż w czasie Rafał Księżyk. Był to rok przełomowy dla polskiej muzyki rockowej. Doszła wtedy do głosu młodzież, która dorastała w realiach stanu wojennego. A najdobitniej przemówiła ta z mniejszych miast. Ustrzyki Dolne, Łańcut, Rzeszów, Puławy, Zduńska Wola, Toruń, Bydgoszcz, Piła – to one nadają rytm opowieści Księżyka i to z nich na podbój Polski ruszają bohaterowie nowej fali. Siekiera, Variété, 1984 i inni: amatorzy, którzy ograniczone możliwości równoważą nadzwyczajną mobilizacją. Ich bezkompromisowa, bolesna, a zarazem intelektualna muzyka jest niczym wyzwalający chichot, który dochodzi ze szczelin w systemie. I porywa tłumy. A zatem, jak śpiewa Siekiera, „dobrze jest, dobrze jest”. Ruszyła fala.
gość | Rafał Księżyk
Dziennikarz, redaktor i krytyk muzyczny. Współpracuje z magazynem „Dwutygodnik”.
W latach 90, XX wieku współtworzył magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine” i „Aktivist”. Był redaktorem naczelnym „Playboya” (2012–2017).
Jest współautorem autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego, a także autorem dwóch zbiorów esejów – „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa” oraz „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”. W 2020 roku wydał „Dziką rzecz, opowieść o polskiej muzyce i transformacji 1989–1993”, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Za opublikowaną trzy lata później monografię „Śnialnia. Śląski underground” otrzymał Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”. Jego najnowsza książka „Fala. Rok 1984 i polski postpunk” (Wydawnictwo Czarne) miała premierę 5 marca 2025.
prowadzenie | Natalia Soszyńska
Creative copywriterka, promotorka czytelnictwa i założycielka agencji Wszystkie Litery oraz Gdańskiego Klubu Książki. Prowadzi spotkania autorskie i pracuje przy festiwalach literackich oraz akcjach społecznych. Rozmawiała m.in. z Martinem Caparrosem, Małgorzatą Rejmer, Urszulą Jabłońską i Jakubem Żulczykiem, wywiady przeprowadzała z Olgą Tokarczuk, Mariuszem Szczygłem i Jackiem Dehnelem. Dwukrotnie nagrodzona w konkursie „Dekameron 2020”, laureatka European Design Award i DNA Paris Award.