Europejskie Centrum Solidarności w 30 rocznicę powstania Solidarności – wielkiego ruchu społecznego, chcąc podziękować wszystkim obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej trudnej walce o wolność i demokrację ustanowiło Medal Wdzięczności.
Zwycięstwo Solidarności byłoby znacznie trudniejsze, gdyby nie pomoc wielu ludzi dobrej woli z całego świata. To oni w latach 80. organizowali działające ofiarnie komitety wsparcia Solidarności i opozycji demokratycznej w Polsce. Z całego świata docierała do Polski pomoc charytatywna, pieniądze, sprzęt medyczny, poligraficzny i radiowy czy publiczne gesty wsparcia.
Odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, a w wyjątkowych przypadkach osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które w latach 80. na stałe mieszkały za granicą. Kandydatów do wyróżnienia Medalem Wdzięczności może zgłosić każdy z Państwa, posługując się formularzem zgłoszeniowym. O przyznaniu wyróżnienia decyduje Kapituła Medalu w oparciu o zasady, które określa regulamin.
Medale Wdzięczności zostały przyznane 755 osobom (w tym 76 pośmiertnie) z Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Peru, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Kapitułę Medalu Wdzięczności tworzą:
- Lech Wałęsa – przewodniczący
- Bogdan Borusewicz (Marszałek Senatu RP)
- Jerzy Borowczak
- Zbigniew Bujak (Mazowsze)
- Mirosław Chojecki (koordynator pomocy sprzętowej zza granicy)
- Władysław Frasyniuk (Dolny Śląsk)
- Tadeusz Jedynak (1949–2017) (Górny Śląsk)
- Stefan Jurczak (1938–2012) (Małopolska)
- Bogdan Lis (Gdańsk)
- Andrzej Milczanowski (Pomorze Zachodnie)
- Janusz Pałubicki (Wielkopolska)
- Jan Rulewski (Bydgoszcz)
- Grażyna Staniszewska (Podbeskidzie)
- Danuta Winiarska-Kuroń (Region Środkowo-Wschodni)