Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów 2025, w podróż do lat 80. XX wieku. Głos w tym roku oddajemy przede wszystkim gwiazdom, których twórczość nie była w smak komunistycznej władzy – Maanam, Brygada Kryzys, Lady Pank, Perfect… Będziemy gościć Tomka Lipińskiego, który zagra set na żywo z przebojami takich zespołów jak Tilit, czy Brygada Kryzys i poprowadzi spacer po wystawie stałej ścieżką wspomnień oraz DJ So So Black miksującego hity z lat 80. Dla wielbicieli rękodzieła przygotowaliśmy warsztaty – zrób własnoręcznie rockową bandamkę ze swoim ulubionym muzycznym cytatem, a dla tych, którzy uważają, że „śpiewać każdy może” – karaoke. Na wielkim ekranie pokażemy „Wielką majówkę” ze ścieżką dźwiękową Maanam, a w mediatece – kamery, magnetowidy, zestawy montażowe i monitory używane w latach 80. przez opozycyjnych filmowców. Nie obędzie się bez silent disco w najpiękniejszej bibliotece w mieście. A na koniec strzel sobie tatuaż, wzory oczywiście z lat 80. – zapożyczenia z piosenek i ulicznych graffiti. Widzimy się w ECS.
ZWIEDZAMY
/ 19.00–1.00
/ kasy czynne: 18.30–0.00
/ bilet na wystawę stałą: 1 zł
/ bilet na wystawę STOCZNIA: 1 zł
Zapraszamy na dwie wystawy, z których każda jest przebojem. A do tego w tę wyjątkową noc, na wystawie stałej premierę będą miały trzy nowe obiekty. Szukajcie ich tam, gdzie opowiadamy o stanie wojennym (sala D).
Wystawę stałą zobaczyło już ponad 8 milionów osób. To opowieść o ludziach, którym nie w smak było życie bez wolności pod protektoratem Związku Radzieckiego i za żelazną kurtyną, która uniemożliwiała swobodne relacje międzyludzkie i podróżowanie, wymianę myśli, rozwój nauki i dzielenie się kulturą. Wielu z nich zapłaciło za marzenia bardzo wysoką cenę. Jak bez rozlewu krwi rozpadł się powojenny porządek świata? – dowiesz się na wystawie stałej.
Uzupełnieniem tej opowieści jest wystawa STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto. O wielkiej polityce, przemyśle, wymianie energii między stocznią i miastem oraz miastem i stocznią opowiadają liczne eksponaty. W centrum historii są ludzie, nie statki. Nie ma demokratycznych tradycji na świecie bez dziedzictwa Solidarności, która narodziła się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980, 45 lat temu.
TWORZYMY
WARSZTATY DLA WSZYSTKICH
/ 19.00–21.00
/ ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
Zapraszamy młodzież i dorosłych, ale także rodziny z dziećmi. Bierzemy na warsztat najbardziej znane teksty z polskich piosenek lat 80. XX wieku. Przyjdź i wymaluj dla siebie rockową bandamkę ze swoim ulubionym muzycznym cytatem. Rockowe hasła puścimy też w świat w formie przypinek – przyjdźcie, wybierzcie wzór i zróbcie je sami.
ODKRYWAMY
ŚWIAT TELEWIZJI SOLIDARNOŚCI
/ 19.00–22.00
/ mediateka (1 piętro)
/ wstęp wolny
Odkrywamy sprzęt archiwalny ze zbiorów ECS. Kamery, magnetowidy, zestawy montażowe i monitory – używane przez Video Studio Gdańsk, pierwszego i najdłużej działającego polskiego niezależnego producenta filmowego i telewizyjnego – są niezwykłymi zabytkami dla ciekawskich dorosłych i dzieci. Przyjdź obejrzeć sprzęt, posłuchać niezwykłych historii o działalności niezależnych filmowców zaraz po zwycięskim strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 i w okresie stanu wojennego, a potem podczas protestów 1988 roku i o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989.
Historiami będą dzielić się Waldemar Płocharski – działacz opozycyjny, współtwórca podziemnej, niezależnej telewizji, dziennikarz, realizator kilkuset filmów i programów telewizyjnych oraz Wojciech Ostrowski – operator, filmowiec i fotograf, który m.in. w 1988 rejestrował strajki opozycyjną kamerą.
TATUUJEMY
/ 19.00–23.00
/ ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
Wzory będą inspirowane muzyką lat 80. oraz ulicznymi graffiti oporu wobec władzy z tego samego czasu, które eksponujemy się na wystawie stałej ECS. Wykonywane hipoalergicznymi profesjonalnymi farbami przetrwają ok. 3 dni.
Tatuują: Magdalena Sypniewska i Katarzyna Zielińska.
FOTOGRAFUJEMY
INSTAPOINT + DJ SET
/ 19.00–23.00
/ ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
Zrób sobie zdjęcie, umieść na swoim profilu, dodaj hasztag #ecsgdansk!
Dobre bity zapewni DJ So So Black 🙂
POZNAJEMY
GALERIA JEDNEGO OBIEKTU
/ 19.00–1.00
/ ogród zimowy (parter)
/ wstęp wolny
Ten eksponat w latach 80. XX wieku był marzeniem! Ramoneska – czarna, ciężka, symbol młodzieńczego buntu, wolności i niezgody na bylejakość peerelowskiej codzienności.
Ten egzemplarz sprowadzony jest z Düsseldorfu. Zdobią go przypinki z lat 80. głoszące hasła pokoju, oporu i subkulturowej tożsamości. Brak metki? To właśnie mówi wszystko. Rarytas nabyto nieoficjalnym kanałem, jak większość rzeczy naprawdę ważnych w tamtych czasach.
To nie tylko moda. To pretekst do opowieści o niezależności, muzyce, ulicznych manifestach stylu.
OGLĄDAMY
WIELKA MAJÓWKA
/ 19.30–21.30
/ audytorium (parter)
/ wstęp wolny
„Wielka majówka” (reż. Krzysztof Rogulski, 1981) to film, który pachnie wolnością, młodzieńczym buntem i nieposkromioną energią. Wyjątkowym czyni go zadziorny, nieco anarchistyczny duch, ale przede wszystkim niesamowita ścieżka dźwiękowa. Film stał się jednym z najlepszych wizualnych hołdów dla muzyki Maanamu, utwory takie jak „Stoję, czuję się świetnie” czy „Ta noc do innych jest niepodobna” nie tylko idealnie współgrają z opowieścią o przygodzie Ryśka, chłopaka z poprawczaka, ale wręcz budują jej rytm i klimat.
prelekcja przed filmem i dyskusja po filmie | dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG
Filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej. Specjalizuje się w historii kina polskiego, współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”, nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Autor książek: „Kino polskie wobec katolicyzmu 1945–1970”, nominowanej do nagrody im. Bolesława Michałka, „»Popiół i diament«” Andrzeja Wajdy”, nagroda Pióro Fredry dla najlepszej książki roku 2011. Współredaktor tomu „Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie”.
TAŃCZYMY
SILENT DISCO
/ 20.00–23.00
/ biblioteka (1 piętro)
/ wstęp wolny
Tańczyliście kiedyś w bibliotece? Tak, tak, w bibliotece trzeba być cicho, a więc zatańczymy w słuchawkach na uszach. Dzięki temu, choć będziemy bawić się razem, to każdy przy swojej własnej ścieżce dźwiękowej. W słuchawkach muzyka lat 80. Co wybierzesz? Hity polskie czy zagraniczne?
SŁUCHAMY
TOMEK LIPIŃSKI AKUSTYCZNIE
/ 20.00–20.30
/ wystawa stała, sala G (1 piętro)
/ wstęp wolny
Tomek Lipiński to jeden z najbardziej ikonicznych buntowników polskiego rocka.
Jego twórczość od końca lat 70. XX wieku była głosem pokolenia spragnionego wolności, niezależności i autentyczności w szarej, policyjnej rzeczywistości PRL. Założyciel Tiltu, współtwórca Brygady Kryzys i Fotoness – zespołów, które nie tylko wprowadzały do Polski punk, post-punk i nową falę, ale także inspirowały tych, którzy nie chcieli żyć według narzuconych schematów. W 1982 roku Brygada Kryzys nagrała swój legendarny album uznawany za kamień milowy polskiego rocka. Władze PRL natychmiast uznały muzyków za zagrożenie – zespół miał problemy z koncertowaniem, a płytę wycofano z obiegu. Mimo to ich muzyka przetrwała w podziemiu, inspirując kolejne pokolenia do sprzeciwu wobec systemu. Tilt to coś więcej niż muzyka – to manifest wolności. Piosenki „Jeszcze będzie przepięknie” i „Mówię ci, że…” stały się hymnami niezależności, zarówno w czasach PRL, jak i w okresie transformacji.
SPACERUJEMY
SPACER SUBIEKTYWNY Z TOMKIEM LIPIŃSKIM
/ 20.45–22.00
/ w Noc Muzeów zaopatrz się w kasie ECS w bilet na wystawę stałą (1 zł) i wejściówkę (bezpłatną)
/ liczba wejściówek jest ograniczona, tylko 25, decyduje kolejność (kasy otwieramy o godz. 18.30)
/ zbiórka przed wejściem do sali G (1 piętro)
W roli przewodnika po wystawie stałej wystąpi Tomek Lipiński – wokalista rockowy, muzyk, kompozytor, gitarzysta, autor tekstów i muzyki filmowej, buntownik.
Nazywamy ten spacer „subiektywnym”, bo przewodnik oprowadza własną ścieżką wspomnień, anegdot i dykteryjek, koncentrując się na wątkach muzycznych i kontrkulturowych, które kształtowały ducha oporu i wolności.
ŚPIEWAMY
KARAOKE
/ 20.30–22.30
/ sala wielofunkcyjna (parter)
/ wstęp wolny
Czy jesteście gotowi na podróż w czasie do lat 80. XX wieku, kiedy piosenki były nie tylko sztuką, ale i formą buntu? Przyjdź i zaśpiewaj swoje ulubione hity, które nie tylko bawiły, ale i poruszały serca. Od Maanamu przez Lady Pank po Perfect. Podczas karaoke dowiesz się, jakie ukryte znaczenie miały niektóre teksty, a także jak artyści musieli walczyć z wszechobecną cenzurą.
Karaoke poprowadzi Grzegorz Kwaśny z ekipy KaraLovers – gitarzysta, piosenkarz, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.