Pandemia zmienia nie tylko nasze życie codzienne, ale zmusza do przedefiniowania europejskiej współpracy. Przywrócenie granic państw narodowych na potrzeby walki z globalnym zagrożeniem było doraźną reakcją państw członkowskich. Bez nowej jakości współpracy w Europie trudno wyobrazić sobie przyszłość i bezpieczeństwo obywateli. Unia Europejska staje się dziś głównym aktorem na scenie światowej polityki, który ma szansę sprostać wyzwaniom gospodarczym, politycznym i technologicznym. Uruchamiane na ogromną skalę programy pomocowe, by ustabilizować sytuację ekonomiczną, to tylko jeden z efektów jej działań. Przed nią także wprowadzenie wysokich standardów technologicznych w walce z koronawirusem i ochrona prawa do prywatności w świecie Internetu. Wreszcie ograniczenie manipulacji życiem politycznym poprzez algorytmy i uregulowanie działań wielkich koncernów cyfrowych, kiedy życie społeczne przenosi się do Internetu, a także stawienie czoła nurtom populistycznym i rosnącemu nacjonalizmowi. Oto wyzwania dla Europy na nowe czasy, o których chcemy wspólnie porozmawiać podczas debat z ekspertami.
CZAS GLOBALIZACJI. EUROPA W OBRONIE OBYWATELI
8/05/2020, godz. 18.00

Edwin Bendyk / dziennikarz, zajmuje się tematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie
dr Jacek Kołtan / filozof i politolog, ECS
Patrycja Medowska / animatorka społeczna, ECS
Katarzyna Szymielewicz / prawniczka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon

organizatorzy
Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk
CZAS WYBORÓW. JAKIEJ EUROPY POTRZEBUJEMY?
10/05/2020, godz. 17.00

Aleksander Kwaśniewski
/ były prezydent RP
Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska
prof. Jerzy Hausner / ekonomista i polityk, Open Eyes Economy Summit
Sylwia Gregorczyk-Abram / adwokatka i działaczka społeczna, współtwórczyni inicjatywy Wolne Sądy
Basil Kerski / menedżer kultury, ekspert polityki międzynarodowej, ECS
prowadzenie / Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika Newsweek

organizatorzy
Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk
partnerzy
Onet.pl, Newsweek
 
Nikt nie był gotowy na społeczną kwarantannę w czterech ścianach. Kultura z muzeów, galerii, bibliotek, sal teatralnych, oper, filharmonii i pracowni artystów przeniosła się do sieci. Pozwalała nam odetchnąć w trudnych chwilach, zachować namiastkę normalności, dawała poczucie nagle utraconej wspólnoty. Nie wiemy, jak długo potrwa pandemia i kiedy życie wróci na dawne tory, wiemy na pewno, że czeka nas zmiana, także w dziedzinie kultury.
Pytania się mnożą. Jakie jest dziś znaczenie kultury? Jak korzystanie z oferty kulturalnej bez wychodzenia z domu, często bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych, wpłynie na nasze oczekiwania wobec kultury w czasach postpandemicznych? Czy znajdziemy w sobie motywację do celebracji kultury w instytucjach? Czy będziemy chętni, by korzystać z płatnych treści?
O tym będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi z ogrodu zimowego ECS. Nie tylko jednak rozmawiać. Artyści zaprezentują krótkie formy artystyczne. Wszak kultura daje ukojenie i nadzieję.
KULTURA (OD)NOWA
13/05/2020, godz. 18.00

Joanna Cichocka-Gula / animatorka kultury, współtwórczyni festiwalu Literacki Sopot, dyrektorka sopockiego Art Inkubator
Arkadiusz Hronowski / założyciel klubu B90, Ulicy Elektryków, alternatywnego klubu Drizzly Grizzly, szef sopockiego SPATiF-u, twórca Soundrive Fest oraz współtwórca Mystic Festival
Honorata Martin / artystka intermedialna, malarka, performerka
moderatorki / Magdalena Fryze-Seroka i Dorota Brzezińska, Wydział Kultury Obywatelskiej ECS

FREE [NOT] / etiuda taneczna

taniec / Sayaka Haruna-Kondracka i Bartosz Kondracki, tancerze baletu Opery Bałtyckiej
muzyka / Beniamin Baczewski
koncept i opieka choreograficzna / Izabela Sokołowska-Boulton, Wojciech Warszawski (kierownik baletu)

organizatorzy
Europejskie Centrum Solidarności, Opera Bałtycka w Gdańsku
 
Spontaniczna akcja mieszkańców pogranicza – Tęsknię za Tobą, Czechu. I ja za Tobą, Polaku, jest głosem tych, którym przywrócenie granic narodowych odebrał szczególnie wiele. Izolacja miało zapobiec rozwojowi pandemii koronawirusa, jednocześnie jednak podzieliła zintegrowanie społeczności. Co ta inicjatywa mówi nam o życiu na pograniczu? Co mówi o dzisiejszej Europie? Jak powrót granic zmienia naszą codzienność i wpływa na ludzi mieszkających w sąsiedztwie?
TĘSKNIĘ ZA TOBĄ CZECHU
ZAWIESZONE SĄSIEDZTWO, ROZDZIELONA EUROPA
20/05/2020, godz. 18

goście
Stefan Mańka / animator kultury, społecznik, współorganizator akcji Stýská se mi po tobě, Čechu (Tęsknię za tobą Czechu), dyrektor kreatywny w stowarzyszeniu Člověk na hranici (Człowiek na granicy)
prof. Michał Buchowski / antropolog społeczny, kulturoznawca, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie n. Odrą
Maia Mazurkiewicz / konsultantka ds. zarządzania politycznego, koordynatorka sieci polskich organizacji pozarządowych Front Europejski, współzałożycielka Alliance4Europe

prowadzenie
Dorota Brzezińska / edukatorka, pedagożka społeczna i psycholożka międzykulturowa, ECS
Agnieszka Wichrowska / socjolożka, edukatorka, trenerka edukacji humanitarnej, ECS
Pytanie o obecność i rolę instytucji muzealnych w kulturze, przestrzeni społecznej i krajobrazie pamięci pozostaje wciąż otwarte. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa rzucają dziś na nie nowe światło. Po długim okresie izolacji muzea jak inne instytucje kultury powoli powracają do działań z udziałem publiczności, otwierają swoje siedziby, udostępniają kolekcje. Jak odnajdują się w nowej sytuacji? Jak podejmowane ostatnio działania związane z silniejszą obecnością w przestrzeni cyfrowej pomaga przekraczać lęki, ograniczenia i bariery formalne, jak choćby te narzucone przez zamkniecie granic? Czy nasza sytuacja jako opiekunów powierzonego nam dziedzictwa zmienia się już na zawsze? Jak dziś budować wspólnotę odbiorców i muzealników? Czy będziemy mogli bezpośrednio nawiązywać kontakt ze sztuką, z dziedzictwem przeszłości i ze sobą nawzajem?
MUZEUM. PERSPEKTYWA OTWARTA
27/05/2020, godz. 12

goście
dr hab. Jacek Friedrich / historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku
dr Olga Wysocka / politolożka, menedżerka kultury, zastępca dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki
Jarosław Suchan / historyk i krytyk sztuki, kurator, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi

prowadzenie
Andrzej Trzeciak / historyk sztuki, kurator zbiorów, zastępca dyrektora ECS ds. muzealno-archiwalnych
Anna Maria Mydlarska / reżyser, kuratorka zbiorów filmowych, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS
Celem reformy samorządowej było utworzenie sprawnej, kompetentnej i oszczędnej w działaniu administracji publicznej. Dziś, trzy dekady później, widoczne są wymierne efekty tych zmian.
30 LAT SAMORZĄDNOŚCI
27/05/2020,godz. 18

uczestnicy debaty
Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska
Bogusława Engelbrecht / wójt gminy Linia
Jacek Karnowski / prezydent Sopotu
Tadeusz Kobiela / wójt gminy Sierakowice
Agnieszka Owczarczak / przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego
Wojciech Szczurek / prezydent Gdyni

moderator
Mikołaj Chrzan / wicenaczelny „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych

organizatorzy
Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Rocznica wyborów czerwcowych w okresie ograniczeń swobód obywatelskich wynikających z pandemii, skłania do refleksji nad kondycją polskiej demokracji. Czy proces transformacji systemowej, uchwalenie konstytucji i wstąpienie Polski do Unii Europejskiej skonsolidowały nasz ustrój na tyle, że nie powinniśmy się obawiać powrotu do autorytaryzmu? W jaki sposób zmienia się umowa społeczna w czasie zagrożeń dla bezpieczeństwa? Zapraszamy do rozmowy o drodze, jaką musiała przejść Polska w procesie transformacji i o współczesnych zagrożeniach.
POLSKA PO 1989 ROKU
W STRONĘ DEMOKRACJI SKONSOLIDOWANEJ

3/06/2020, godz. 18

goście
prof. Antoni Dudek | politolog i historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
dr Jakub Kufel | politolog i historyk, Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
dr Anna Materska-Sosnowska | politolożka, Uniwersytet Warszawski

prowadzenie | dr Przemysław Ruchlewski, politolog i historyk, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych
Świat pandemiczny nie jest przyjazny. Codziennie zderzamy się z poczuciem niestabilności podszytym obawami. Dzielą nas szyby, ekrany, dystanse społeczne i przestrzenne. Rozmawiamy wirtualnie, nie mogąc się dotknąć. Chcielibyśmy inaczej. Chcielibyśmy prawdziwie uczestniczyć i doświadczać. Zamiast na nowo definiować lęk i racjonalizować smutek, pragniemy powrócić do innych emocji, tych ocalających. Daje je nam kontakt z ludźmi i z tym, co potrafią wytworzyć – ze sztuką. Tam znajdziemy piękno, nadzieję, miłość… Poszukamy tych emocji w literaturze i w muzyce.
KULTURA. OCALAJĄCE EMOCJE
10 czerwca 2020, środa, godz. 18

gość
Magdalena Grzebałkowska | pisarka i reporterka, laureatka wielu nagród literackich i dziennikarskich. Autorka jednego z tekstów antologii „Nadzieja”, której premierę zapowiedziano na 8 lipca 2020 roku
rozmowę poprowadzi
Jakub Knera | socjolog, dziennikarz, współautor raportów dotyczących kultury i zmian, jakie w niej zachodzą

ALGORHYTHM | minikoncert
Emil Miszk / trąbka
Piotr Chęcki / saksofon tenorowy, elektronika
Szymon Burnos / Fender Rhodes, Moog, elektronika
Sławek Koryzno / perkusja, instrumenty perkusyjne

Zespół był dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowa Płyta Roku – za albumy „Mandala” (2018) i „Termomix” (2020). Artyści zagrają utwory z tej ostatniej płyty.
W przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy jesteśmy z tymi, którzy musieli uciekać ze swoich krajów ogarniętych konfliktami i wciąż szukają bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich. Pamiętamy też o tych, którzy uchodźcom dają wsparcie i niosą nadzieję na lepsze jutro.
ŻADEN CZŁOWIEK NIE JEST NIELEGALNY. ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY
17/06/2020, godz. 18.00

goście
Susanna Izzetdinova / członkini Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek, uciekła z Krymu przed okupacją rosyjską, prowadzi własną firmę gastronomiczną w Gdańsku
dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, prof. UG / trenerka i badaczka mechanizmów sprzyjających równości i docenianiu różnorodności, Uniwersytet Gdański
Maciej Moskwa / fotograf, wykładowca Sopockich Szkół Fotografii WFH, nagrodzony Grand Press Photo za zdjęcie 12-latka z tureckiego obozu dla uchodźców (2015)
Ismena Saadi / prawniczka, ekspertka w dziedzinie migracji, pełnomocniczka w licznych postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce

prowadzenie
Dorota Brzezińska / edukatorka, pedagożka społeczna i psycholożka międzykulturowa, ECS
Sylwia Bruna / etnolożka, antropolożka kulturowa, specjalizuje się w obszarze społeczno-edukacyjnym, ECS
Współczesne instytucje, które służą upamiętnianiu ważnych zjawisk przeszłości, często dokonują ingerencji w symboliczne przestrzenie pamięci. Próbują kształtować je, by lepiej służyły współczesności, oddziaływały poprzez swoje narrację, architekturę, kolekcje.
Pamięć jest fenomenem, który łączy nas z przeszłością, zawiera w sobie procesy globalne, doświadczenia lokalne, wspólnotowe, wspomnienia osobiste. Przechowuje ona indywidualne i zbiorowe gesty oraz zjawiska symboliczne. Jest zapisana w miejscach i przestrzeniach, w których dokonały się wydarzenia i procesy, przez co tworzy lokalny, czasem uniwersalny kod miejsc, w których żyjemy.
W rozmowie spróbujemy przyjrzeć się temu, jak dziś w Polsce kapitał pamięci obecny w instytucjach muzealnych wpływa na zmianę otoczenia, kształtując przestrzeń wokół nas, a tym samym także naszą tożsamość.
JAK PAMIĘĆ KSZTAŁTUJE PRZESTRZEŃ?
24/06/2020, środa, godz. 12.00

goście
dr hab. Jacek Dominiczak, prof. ASP / architekt, urbanista, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego
Alicja Knast / menadżerka kultury, kuratorka, wykładowczyni, członkini Międzynarodowej Rady Muzeów, dyrektorka Muzeum Śląskiego w Katowicach (2014–2020)
Robert Supeł / menadżer kultury, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

prowadzenie
Andrzej Trzeciak / historyk sztuki, kurator zbiorów, zastępca dyrektora ECS ds. muzealno-archiwalnych
Anna Maria Mydlarska / reżyser, kuratorka zbiorów filmowych, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS
Czy politycy mówią prawdę? Czy propaganda jest elementem marketingu politycznego, a może nieetyczną manipulacją? Jak wielu ludzi jest podatnych na perswazję intelektualną i emocjonalną? – między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich będziemy szukać wiedzy o rzeczywistości, którą kreują politycy. Będzie to jedenaste – i ostatnie przed wakacyjną przerwą – spotkanie z cyklu FORUM ECS.
OBLICZA PROPAGANDY
1/07/2020, środa, godz. 12.00

goście
dr Konrad Knoch / historyk, specjalizuje się w historii prasy niezależnej i oficjalnej w PRL, Europejskie Centrum Solidarności, Uniwersytet Gdański
Anna Mierzyńska / ekspertka marketingu politycznego, analizuje funkcjonowanie polityki w sieci, współpracowniczka serwisu OKO.press
dr hab. Piotr Osęka, prof. ISP PAN / historyk, autor publikacji „Mydlenie oczu. Przypadki propagandy w Polsce”, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

prowadzenie | Arkadiusz Bilecki, politolog, ECS

 

Zachęcamy do oglądania popularnych cykli ECS oraz zapisów konferencji i seminariów, a także wirtualnego wertowania zbiorów ECS