O TYCH, KTÓRZY ZBUDOWALI POMNIK | projekcja filmu i rozmowa z twórcami

termin | 12 grudnia, niedziela, godz. 15.00–16.30
miejsce | ECS, audytorium (parter)
wstęp | wolny, prosimy o wcześniejsze przybycie
obostrzenia pandemiczne | wydrukuj oświadczenia o stanie zdrowia, wypełnij i oddaj przed wejściem (→ plik tutaj) lub zarezerwuj czas na dokonanie formalności przed wydarzeniem

Film (reż. Henryka Dobosz-Kinaszewska i Piotr Weychert) to dokument bogato ilustrowany zarówno materiałem archiwalnym, współczesnymi zdjęciami, jak i wspomnieniami uczestników wydarzeń – inżynierów, robotników i artystów, z których niejeden za swoje zaangażowanie zapłacił wysoką cenę w stanie wojennym. Wielu bohaterów tamtych wydarzeń odeszło, niektórzy są ludźmi w podeszłym wieku. Autorzy korzystają z wypowiedzi zarejestrowane na taśmie filmowej w cyklu dokumentacyjnym Europejskiego Centrum Solidarności „Notacje”.
– Łączenie tak różnych elementów wizualnych wspomaga postać narratora. Narrator dopowiada brakujące informacje, łączy fakty, dynamizuje opowieść. To ten, co pamięta, gdy inni już zapomnieli. Artysta – opowiada Henryka Dobosz-Kinaszewska. – Usłyszymy go czytającego wiersz, napisany przez jednego z budowniczych pomnika, uczestników tragicznych wydarzeń 1970 roku. Postać pojawia się w pejzażu wizualnym filmu, ale poza tym jednym identyfikującym go przypadkiem czytania wiersza słyszymy głos narratora tylko z offu.
Rolę narratora gra znany aktor Jerzy Kiszkis, przez lata związany ze sceną teatru Wybrzeże, honorowy obywatel miasta Gdańska. Co ważne, był w stoczni podczas wielkiego strajku w Sierpniu ’80, a potem działał w opozycji, za co zapłacił internowaniem w stanie wojennym.
Autorzy starają się też przywołać emocje i atmosferę społecznej wspólnoty, jaka zawiązała się wokół tego dzieła.
Film zaczyna i kończy „Lacrimosa” Krzysztofa Pendereckiego, którą artysta skomponował specjalnie na uroczystość odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970”.
Produkcja: Media Kontakt, Stowarzyszenie „Społeczny Komitet Budowy Pomnika 1970”, TVP Telewizja Polska.
Wsparcie finansowe: miasto Gdańska.

Dokument został wyprodukowany w 2020 roku, projekcja trwa 57 minut.

po filmie | impresja filmowa PAMIĘTAMY O GRUDNIU
reż. Anna Domańska | 2021 | 10 min

SPOTKANIE Z TWÓRCAMI
Henryka Dobosz-Kinaszewska | Dziennikarka, redaktorka, reżyserka filmów dokumentalnych, współautorska prezentowanego filmu, w sierpniu 1980 roku była sygnatariuszką oświadczenia dziennikarzy polskich wspierających strajk stoczniowców, w stanie wojennym współpracowała z podziemną prasą.
Piotr Weychert | Operator, scenarzysta, reżyser i producent, współautor prezentowanego filmu i innych dokumentów, jak „Bard” o Jacku Kaczmarskim czy „Tajne taśmy SB”
Stanisław Grzyb | Stoczniowiec, uczestnik strajków w 1970 i 1980 roku, jeden z budowniczych pomnika Poległych Stoczniowców 1970.
moderatorka | Miłosława Kosmulska | Filolożka polska, badała język mówiony i pisany Lecha Bądkowskiego, wnuczka Lecha Bądkowskiego, pisarza, dziennikarza, działacza społecznego i politycznego, w Sierpniu ’80 rzecznika prasowego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i sygnatariusza Porozumienia Gdańskiego.