SZTUKA W STOCZNI | stoczniowy spacer szlakiem sztuki

termin | 10 czerwca 2021, godz. 17.00–18.30
wstęp | wolny + rezerwacja miejsc

Dokąd prowadzą „Bramy” Grzegorza Klamana, kim są „Rozbitkowie” Czesława Podleśnego, czy da się przeliterować alfabet Patryka Hardzieja? – zapraszamy na spacer szlakiem sztuki w dawnej Stoczni Gdańskiej.

Od ponad dwóch dekad dawne tereny postoczniowe są zarówno miejscem pracy twórczej, jak i realizacji projektów kulturalnych. Wystarczy wspomnieć artystki i artystów z WL4 w Mlecznym Piotrze, dawną Kolonię Artystów, realizacje Iwony Zając czy Zorki Wollny, projekty Instytutu Sztuki Wyspa, koncerty w klubie B90 czy festiwal SOLIDARITY OF ARTS. W dawnej stoczniowej szkole zawodowej już wkrótce zostanie otwarta tymczasowe siedziba Nowego Muzeum Sztuki – NOMUS.

– Sztuka w przestrzeni publicznej bywa reakcją na bieżące wydarzenia, efektem pracy studentów i studentek lub interwencją z założenia tymczasową. Zmienność jest wpisana w DNA miejskiej sztuki – mówi Aneta Lehmann z Działu Projektów Obywatelskich ECS, kulturoznawczyni, architektka wnętrz, doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jedna z przewodniczek po terenach stoczniowych. – Teren stoczni jest tego doskonałym przykładem. Prace, które pokażemy w trakcie spaceru mogą zniknąć lada dzień, a w ich miejscu pojawią się nowe.

Sylwia Bruna z Działu Projektów Obywatelskich ECS, specjalistka ds. animacji społecznej, antropolożka działająca w Pracowni Inicjatyw Społecznych DYM, szuka odpowiedzi na pytania, jak kultura oddziałuje na przestrzeń wspólną?

- Interesuje mnie, jaki wpływ ma stocznia na twórczość powstająca na tym terenie, co mówią nam artystki i artyści, jak nas zmienia obcowanie ze sztuką – mówi Sylwia Bruna, druga przewodniczka po terenach stoczniowych.

Do udziału w spacerze zapraszamy przede wszystkim nasze sąsiadki i sąsiadów – osoby mieszkające, pracujące i aktywnie działające na terenie stoczni oraz chcące wspólnie z nami poznawać jego dawne i współczesne oblicza.
Przewodniczkami będą: Sylwia Bruna i Aneta Lehmann z Działu Projektów Obywatelskich ECS

Spacer jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ. Pielęgnujemy w nim pamięć o wydarzeniach, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce. I sięgamy do najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei solidarności międzyludzkiej. Przez ostatnie lata odwiedziliśmy 19 gdańskich dzielnic m.in. Stogi, Nowy Port, Siedlce, Brzeźno, Wrzeszcz, Orunię. Zrealizowaliśmy 61 inicjatyw i akcji społecznych. Teraz wracamy do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło: strajk stoczniowców, Solidarność, upadek komunizmu i triumf wolności. Wracamy do stoczni. Wracamy do bazy!

Przewidywany czas spaceru to 90 minut. Liczba miejsc – 15.
Do zobaczenia!