GŁOSY WOLNOŚCI | wystawa plakatu

termin | 24 sierpnia – 30 września 2020
miejsce | ECS, Galeria Trap
wstęp | wolny

110 artystów, 110 plakatów, 35 krajów – prezentujemy prace z kolekcji GŁOSY WOLNOŚCI, która powstała w 2010 roku z inicjatywy Xaviera Bermúdeza, meksykańskiego grafika projektanta z Trama Visual A.C., organizatora Międzynarodowego Biennale Plakatu w Mexico City.

Plakaty zaprojektowało non profit 110 uznanych projektantów różnych pokoleń, pochodzących z 35 krajów, odpowiadając na zaproszenie Biennale w Meksyku. Premierowa prezentacja odbyła się w 2010 roku, kiedy przypadała 200 rocznica powstania niepodległego państwa meksykańskiego oraz 100 rocznica wybuchu rewolucji w Meksyku.

GŁOSY WOLNOŚCI odnoszą się do humanistycznych wartości, jakimi są wolność i równość człowieka. Niektórzy z autorów pochodzą z krajów, gdzie trwają konflikty zbrojne, wojny domowe, gdzie nadal nie są respektowane prawa człowieka i łamane są prawa konstytucyjne obywateli. Spojrzenie projektantów z tych krajów na temat wolności dodatkowo podnosi aspekt społeczny całego przedsięwzięcia i wartość kolekcji, czyniąc ją ponadczasową i uniwersalną.

Kolekcję stworzono na wielką skalę i z rozmachem. Powstała we współpracy z ponad 30 instytucjami i organizacjami meksykańskimi, a także dyplomacją międzynarodową i sponsorami, dzięki czemu każdy ze 110 twórców mógł otrzymać teczkę z kolekcją i pokazać ją w miejscu zamieszkania.

Do Gdańska plakaty dotarły dzięki współautorce kolekcji – Karolinie Podoskiej, absolwentce Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureatce srebrnego medalu na 10 Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku w kategorii Plakat Kulturalny.
Polskę reprezentuje dziewięciu artystów kilku pokoleń: Elżbieta Chojna, Lex Drewinski, Mieczysław Górowski, Joanna Górska (absolwentka ASP w Gdańsku), Piotr Kunce, Rafał Olbiński, Barbara Paciorek, Karolina Podoska (absolwentka ASP w Gdańsku) i Iwona Rypeść.

Kuratorka i dysponentka kolekcji: Karolina Podoska.

współorganizatorzy