26.04.2016

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM CHWALBĄ

termin | 26 kwietnia, wtorek, godz. 18
miejsce | ECS, biblioteka (I piętro)
wstęp | wolny

Prof. Andrzej Chwalba to historyk i eseista, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz dziejów Krakowa. Punktem wyjścia do rozmowy będzie jego książka SAMOBÓJSTWO EUROPY. WIELKA WOJNA 1914–1918. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu AMBASADOR NOWEJ EUROPY. Moderatorem spotkania będzie dr Przemysław Ruchlewski z Wydziału Myśli Społecznej ECS. SAMOBÓJSTWO EUROPY. WIELKA WOJNA 1914–1918, Andrzej Chwalba

Od wielu lat historycy przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej. Nie da się zrozumieć nie tylko dziejów drugiej wojny światowej, ale i całej współczesnej historii Europy i świata bez znajomości Wielkiej Wojny – praprzyczyny wszystkich najważniejszych zjawisk naszych czasów. Na polach bitew pojawiły się wtedy mordercze wynalazki i technologie, a w okopach tej wojny dojrzewały idee systemów totalitarnych. W latach 1914-1918 na światową arenę wkroczyły Stany Zjednoczone i Japonia, a po zakończeniu wojny na mapie świata wyrosły nowe państwa, w tym Polska.

Andrzej Chwalba z epickim rozmachem, ale nie stroniąc też od anegdot, opisuje I wojnę światową chronologicznie - od tragicznie zakończonej wizyty cesarskiego bratanka w Sarajewie po 11 listopada 1918 roku. Osobne rozdziały autor poświęca specyfice wojny lądowej, morskiej i powietrznej oraz losom cywilów, w tym kobiet wchodzących z impetem w zdominowaną wcześniej przez mężczyzn historię.

W Polsce nie było od lat tak nowoczesnej, wnikliwej, a przy tym tak elektryzującej książki o I wojnie światowej. Samobójstwo Europy… to coś znacznie więcej niż rozprawa o przyczynach, przebiegu i skutkach Wielkiej Wojny. To rzecz, która przenosi czytelnika w epokę schyłku dawnych obyczajów, pozwala poczuć atmosferę przedwojennego, wielokulturowego Sarajewa i niemal zatańczyć na Trafalgar Square po podpisaniu rozejmu.

żródło: wydawnictwo literackie

▪ Książkę będzie można nabyć przed spotkaniem w cenie: 59,90 zł → płatność tylko gotówką