21.02.2018

POLSKA WSPÓLNOTA ZA KRATĄ

termin | 21 lutego 2018, środa, godz. 18
miejsce | biblioteka ECS
wstęp | wolny

Gdańskie Wykłady Solidarności | POLSKA WSPÓLNOTA ZA KRATĄ. WIĘZIEŃ POLITYCZNY JAKO CZYNNIK POLSKIEJ HISTORII
gość | prof. Padraic Kenney – historyk, badacz najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i Polski (Indiana University Bloomington)

Od dramatów Adama Mickiewicza po listy Adama Michnika nie sposób mówić o polskiej polityce bez myślenia o politycznej postaci za kratami. Można nawet powiedzieć, że polityczne uwięzienie jest jednym z czynników warunkujących polską tradycję polityczną. Podczas tego wykładu omówione zostaną doświadczenia więźniów politycznych: od nacjonalistów po komunistów, od socjalistów po działaczy Solidarności i zostanie poddane dyskusji, jak te doświadczenia mają znaczenie dla polskiej historii.

Prof. Padraic Kenney, historyk i specjalista od stosunków międzynarodowych, badacz najnowszych dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i Polski, profesor na Uniwersytecie Indiana. Autor m.in. Rewolucyjny karnawał: Europa Środkowa 1989 (2005), Wrocławskie zadymy (2007), Budowanie Polski Ludowej: robotnicy a komuniści 1945–1950 (2015) oraz Dance in Chains: Political Imprisonment in the Modern World (2017).