Reporter nie nazywa rzeczywistości, nie próbuje jej zdefiniować, zamknąć w jakiejś tezie, jak to robią komentatorzy i publicyści. Nie mówi czytelnikowi: jest tak i tak. Nie rozstrzyga. Nie mówi, jak należy rozumieć świat. Raczej tylko mądrze przywołuje rzeczywistość i podsuwa ją czytelnikowi, licząc na jego wrażliwość. Bardziej pyta, niż odpowiada. Zmusza do refleksji. Dlatego tak ważny w reportażu jest szczegół, osobista historia, scena... Działają one jak metafora w tekście literackim, tylko wzięte są z rzeczywistości.
— Włodzimierz Nowak
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS
 

METAFORA FAKTU 2 | warsztaty reportażu

termin | kwiecień – październik 2018
zajęcia | 7 weekendowych spotkań (sobota i niedziela) + wakacyjna przerwa
miejsce | ECS, biblioteka (1 piętro)
udział | bezpłatny + zapisy
rekrutacja | zakończona
kontakt | metaforafaktu@ecs.gda.pl, tel. 58 77 24 074

Rozpoczęliśmy drugą edycję METAFORY FAKTU – warsztatów, które są wprowadzeniem do reportażu jako sztuki opowiadania. Uczestnicy mają zrozumieć, czym jest reportaż i opanować podstawy jego pisania, rozwinąć swoje umiejętności. W programie wykłady, ćwiczenia, próby reporterskie, praca w terenie, wspólne redagowanie tekstów.

Zajęcia poprowadzi Włodzimierz Nowak, dziennikarz, reporter Dużego Formatu, autor książek: Obwód głowy, Serce narodu koło przystanku, Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda, finalista nagrody NIKE. Zaprosiliśmy też gościa specjalnego – Magdalenę Grzebałkowską, autorkę takich bestsellerów jak biografie ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich, nominowaną do nagrody literackiej NIKE za książkę 1945. Wojna i pokój oraz Marta Dzido, pisarka i reżyserka, autorka książki Kobiety Solidarności i filmu Solidarność według kobiet.

Zapoznaj się z REGULAMINEM WARSZTATÓW, gdzie znajdziesz m.in. harmonogram oraz prawa i powinności uczestnika.